
V anglickom Bournemouthe, kde sa v nedeľu začal výročný zjazd Labouristickej strany, sú okrem bojovne naladených straníckych delegátov aj vtipkári. Títo dvaja si na promenáde vyskúšali masky premiéra Tonyho Blaira (vľavo) a ministra financií Gordona Browna.
FOTO - TASR/AP
stranícka konferencia. Strana aj on majú najhoršie preferencie od jeho nástupu na predsednícku stoličku v roku 1994.
Nahnevaní delegáti požadujú hlasovanie o irackej vojne potom, ako delegáti v nedeľu odhlasovali, že pred irackou uprednostnia domáce témy - dôchodky a ochranu práv zamestnancov.
Napriek tomu si protivojnoví delegáti pre seba „ukradli“ začiatok včerajšej debaty a požadovali hlasovanie o Iraku - to by Blaira mohlo ešte viac poškodiť. „V čase, keď je rozdelený svet, OSN, naša krajina aj naša strana, by bolo nevysvetliteľné, ak by sme nedebatovali o tejto mimoriadne dôležitej otázke,“ povedal o Iraku predstaviteľ odborov Tony Woodley.
Atmosféru sa pokúsil upokojiť minister financií Gordon Brown, ktorý premiéra v jeho irackej politike podporil. Brown ohlásil nové ekonomické opatrenia, ktoré sa stretnú s nevôľou vplyvných odborov. Malo by ísť o zavádzanie miestnych daní.
Práve o Brownovi sa hovorilo ako o Blairovom nástupcovi. Mnohým členom strany sa javí ako presvedčenejší labourista, vernejší tradíciám. Blair však víkendovým vyhlásením, že bude pokračovať aj v ďalších voľbách, tieto nádeje odložil na neskôr.
Veľa sa špekuluje o dohode o odovzdaní moci, ktorú mali títo dvaja najvplyvnejší politici medzi sebou uzavrieť. Blair existenciu takejto dohody odmietol.
(mch, reuters)