
Kottova tvár sa zrazu stala známou. Stačilo sa opiť. FOTO - ČTK
Český poslanec Petr Kott sa v piatok počas veľmi dôležitých hlasovaní v Poslaneckej snemovni tak opil, že nebol schopný hlasovať. Materská Občianska demokratická stana (ODS) ho vyzýva, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. „Nie som svätý, ale nemám nijaký dôvod odchádzať,“ odkázal po troch dňoch mlčania Kott.
Jeho aféra pripomína, že alkohol k českej politike patrí - pozná to každý parlamentný spravodajca. „Je to pomerne rozšírený jav,“ potvrdzuje politológ Jiří Pehe. Legendy sa rozprávajú o bývalom premiérovi Milošovi Zemanovi, milovníkovi becherovky. Pehe hovorí, že v parlamente by mal platiť zákaz konzumácie alkoholu. Poslanci oslovení včera ČTK však tvrdili, že zákaz by nič nevyriešil.
Opitého Kotta, poslanca z Libereckého kraja, doteraz takmer nikto nepoznal. V snemovni vystúpil od minuloročných volieb len päťkrát. Po „opici“ nezdvíhal dva dni telefóny, až včera vyhlásil, že je chorý a leží doma. „Nepredpokladám, že by sa Kott osobne zúčastnil na rokovaní poslaneckého klubu. Dosť o tom pochybujem, pretože on sa skrýva,“ povedal včera podpredseda ODS Petr Nečas.
Bufet v Poslaneckej snemovni je známy nízkymi cenami (desaťstupňové pivo za deväť korún alebo poldeci rumu za osem päťdesiat) a pomerne vysokou spotrebou alkoholu počas dlhých schôdzí. Kottovi sa toto miesto v piatok zrejme stalo osudným. Hlasovanie o nedôvere vláde, ktoré navrhla jeho strana, ešte zvládol, na popoludňajšie hlasovanie o reforme verejných financií, ktoré opozičná ODS rozhodne odmietala, mu však už sily nezostali. Už predpoludním bol poslanec v nálade, pozýval dámy na pohárik slivovice a mal sexistické poznámky práve vtedy, keď sa rokovalo o zvýšení daní - okrem iného aj na alkohol, píšu Lidové noviny. Po obede už Kott neprišiel.
Pri pokuse zastaviť vládnu reformu by Kottov hlas strane chýbal - vládna koalícia má v snemovni len najtesnejšiu väčšinu. V tej chvíli vraj v ODS nevedeli, prečo chýba, a tak sa s vládnou Úniou slobody dohodli na párovaní - často využívanom fenoméne českej parlamentnej politiky, v ktorej záleží na každom hlase. Dohoda spočíva v tom, že druhá strana stiahne z hlasovania svojho poslanca, ak protivníkovi napríklad zo zdravotných dôvodov chýba zákonodarca.
U Kotta, povolaním lekára, ale išlo podľa viacerých svedkov o veľmi subjektívne zdravotné problémy, a tak vedenie strany, poslanci aj krajská organizácia Kotta vyzývajú, aby odstúpil. „Od ODS je to šikovný politický ťah. Vedia, že verejnosť to ocení,“ hovorí Pehe.
Otázkou je, či Kott podľahne tlaku ODS, alebo si mandát nechá a bude pôsobiť ako nezávislý poslanec. Včera prišiel s tvrdením, že na hlasovaní chýbal, lebo nechcel zhodiť vládnu reformu ako celok, pretože 50 až 60 percent zo zákonov bolo dobrých (čo na vedenie ODS môže pôsobiť dojmom, že Kott ešte stále nevytriezvel). Zdá sa, že alkohol v Kottovej krvi teda napokon posilní vládnu ČSSD a oslabí opozičnú ODS.
Alkoholický opar okolo politikov
Najznámejšie alkoholické incidenty sa spájajú s politikmi vládnej sociálnej demokracie. ČSSD sa k alkoholu stavala zhovievavo - väčšie nepríjemnosti hrozili len poslancovi Radimovi Turkovi, ktorého v roku 1999 viditeľne opitého zastihla na chodbách parlamentu kamera Českej televízie. „To nie je pekná otázka,“ len s ťažkosťami odpovedal Turek, koľko toho vypil. Poslanec potom po výčitke strany za trest kúpil zimný športový výstroj pre detský domov.
Ak pri opitom politikovi nie je kamera, postihuje sa ťažšie a zväčša sa vytáča. Najznámejším prípadom je Jan Kavan, ktorý pred štyrmi rokmi ešte ako senátor opitý nabúral do niekoľkých áut a odmietol dychovú skúšku. Tvrdil potom, že alkoholický „odér“ spôsobila len francovka, ktorou sa natrel.
Včerajšia MF Dnes pripomína aj „trapas“ Miloša Zemana spred dvoch rokov, keď po rokovaniach špičiek Európskej únie v Göteborgu narazil čelom do sklennej výplne vo dverách.
(čtk, r)