BRATISLAVA – Ľudia reagovali na zdražovanie čerpaním vlastných úspor a obmedzovaním nákupov. Štatistický úrad v prieskume zistil, že 48 percent ľudí hodnotí vývoj rozpočtu svojej domácnosti za posledný rok ako zhoršenie.
Na otázku, či im klesli úspory, odpovedalo kladne 46 percent opýtaných. Takmer 60 percent uviedlo, že horšiu finančnú situáciu pociťujú napríklad pri nákupe potravín.
Analytik Tatra banky Robert Prega tvrdí, že náladám ľudí tentoraz zodpovedal skutočný vývoj. „Reálne mzdy sa znižovali vo veľkej väčšine odvetví, klesali maloobchodné tržby a medziročne sa znížil aj objem vkladov v bankách, hoci úspory ľudí mohli smerovať aj inam,“ hovorí Prega.
Nie vždy však názory ľudí zodpovedajú skutočnosti. „Mnohé štatistiky, ktoré zisťujú nálady na súčasnú situáciu a vyhliadky do budúcnosti, sú často pesimistickejšie, ako býva realita,“ myslí si Prega. Ako príklad uviedol odhady ľudí o budúcom zvyšovaní spotrebiteľských cien. „Očakávania inflácie boli rádovo dvojnásobné, čo bolo dané asi tým, že sa veľa hovorilo o zdražovaní cien energií, ktoré rástli rýchlejšie ako celková inflácia,“ dodal Prega. (jj)