
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Nemôžem už ďalej hovoriť. Pošleme do Bruselu takýto list a nech s tým urobia, čo považujú za potrebné. Myslím si, že oni už budú vedieť, čo s tým.“ O obsahu listu nechcela hovoriť, pripustila len, že v ňom ide o súvislosti, ktoré majú dosah na klientelizmus.
Riaditeľ bruselského vyšetrovacieho tímu OLAF Brunner zatiaľ pri nedávnej návšteve Slovenska iba konštatoval, že „peniaze EÚ netiekli správnym kanálom,“ a ďalej záležitosť nekomentoval.
„V súčasnosti je v Bruseli a krajinách Európskej únie dovolenka v najväčšom prúde, takže nové veci sa udejú až po auguste,“ povedala Kadlečíková. Aj napriek tomu nepredpokladá, že by sa potvrdilo podozrenie z trestnej činnosti bývalého riaditeľa odboru zahraničných vzťahov Rolanda Tótha, ale skôr netransparentnosť vo výberovom procese a posudzovaní projektov. „Klientelizmus je to celkom určite a dá sa povedať, že aj konflikt záujmov.“
Vyšetrovanie totiž, ako tvrdí Kadlečíková, nie celkom potvrdilo skutočnosti uvádzané v liste Tóthovej manželky. Na otázku SME, či teda list predsa len písala manželka riaditeľa odboru, podpredsedníčka vlády odpovedala: „Nechcem o tom hovoriť, podpísala to. Ale informácie musela dostať, pretože boli kvalifikované. Jedna z firiem je skutočne zaujímavá.“
DANIEL VRAŽDA