Nemeckému kancelárovi Gerhardovi Schröderovi prešiel prvý dôležitý zákon z reformného balíčka známeho ako Agenda 2010. A prešiel hlasmi vládnej koalície. Aj tak však ukázal, že disciplinovanosť vládnych poslancov je limitovaná. Tentoraz hlasovalo proti reformám vlastnej strany a vlády šesť rebelov zo Schröderovej sociálnej demokracie (SPD). Kancelár pritom vie, že cez parlament chce pretlačiť ešte kontroverznejšie reformy.
Schröder nemá jednoduchú pozíciu. Bojuje s verejnou mienkou a usiluje sa ľudí nadchnúť pre reformy, po ktorých budú od štátu dostávať menej ako doteraz. V prieskumoch verejnej mienky láme sociálna demokracia rekordy v nepopulárnosti. Najnovšie by ju volilo len 28 percent Nemcov, kým opozícii by dalo hlas 48 percent voličov.
A bojuje aj s vlastnou stranou. Jej ľavému spektru sa nepáčia antisociálne reformy, ale páči sa jej byť pri moci. Kancelárovo ultimátum - ak nebudete hlasovať za reformy, odstúpim - drží nasilu stranu pokope už od marca, keď Schröder prvýkrát predstavil reformný balíček.
Rovnakú taktiku použil aj pred piatkovým hlasovaním. Podľa denníka Bild odkázal Schröder kritikom: „Ak ma nechcete podporiť, môžete si hľadať niekoho iného.“ A nespokojní sociálni demokrati vedia, že zatiaľ nemajú nikoho, kto by strane dokázal vyhrať prehrané voľby tak, ako sa to Schröderovi podarilo minulý rok.
Kým sa však vnútrostranícky boj neskončí, nemôže si byť kancelár istý ničím. Aj preto sa krátko po úspešnom hlasovaní začalo v strane búrlivo diskutovať o tom, čo s rebelmi. Návrhy sú tvrdé: kto hlasoval proti a nesúhlasí s vlastnými reformami, mal by sa vzdať poslaneckého mandátu. Čím tvrdšia bude reakcia, tým jasnejší je odkaz všetkým nespokojným socialistom. Otázka je, či to bude stačiť.
Reforma zdravotníctva, ktorá vstúpi do platnosti v januári budúceho roka, je len prvým z dôležitých zákonov, ktoré majú oživiť stagnujúcu nemeckú ekonomiku.
Agenda 2010 predpokladá razantné škrty v sociálnych podporách a v podporách v nezamestnanosti, obmedzenie veľkorysej ochrany zamestnancov pred výpoveďou a dôchodkovú reformu. Navonok demonštruje Schröder istotu, že reformy presadí. Stále častejšie sa však vnútrostraníckym kritikom vyhráža, že ak ho nepodporia, stratia moc. A to znamená, že o úspechu pochybuje.
MIRIAM ZSILLEOVÁ