
HIV pozitívna Nomfundo Dubulo má 29 rokov a pochádza z Južnej Afriky. Prezident Mbeki ju však nepozná. Rovnako ako ďalších, ktorí prišli demonštrovať na 13. medzinárodnu konferenciu o AIDS a ďalších pohlavne prenosných chorobách do kenskej Nairoby. FOTO - REUTERS
Južná Afrika má takmer päť miliónov HIV-pozitívnych obyvateľov - viac ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Prezident Thabo Mbeki však nepozná ani jedného.
„Ja osobne nepoznám nikoho, kto by bol zomrel na AIDS,“ uviedol Mbeki v piatkovom rozhovore pre americký denník Washington Post. Na otázku, či pozná niekoho, kto žije s vírusom HIV, odpovedal: „Naozaj nepoznám nikoho.“
Počet obetí pandémie HIV/ AIDS podľa štatistických výpočtov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prekročil v Južnej Afrike v polovici júla jeden milión. Podľa tej istej štatistiky na AIDS denne zomiera 600 Juhoafričanov.
Mbekiho výrok vyvolal v Spojených štátoch údiv. V Južnej Afrike nahromadená frustrácia z prezidentovho postoja oproti HIV/AIDS vyústila do hystérie. Mbeki podľa predstaviteľov opozičných strán a mimovládnych organizácií „žije vo vlastnom svete“.
„Južná Afrika pre AIDS čelí najvážnejšej spoločenskej kríze a potrebuje vodcu, ktorý pred ňou nebude zatvárať oči,“ vyhlásil hovorca opozičnej Demokratickej aliancie (DA) Mike Waters.
„Prezidentov výrok je urážkou piatich miliónov nakazených Juhoafričanov, ktorí s AIDS bojujú bez liekov,“ reagovala mimovládna organizácia Treatment Action Campaign (TAC), ktorá lobuje za masovú distribúciu antiretrovirálnych liekov v štátnych nemocniciach.
Práve upieranie liekov nakazeným sa stalo kľúčovým motívom Mbekiho prezidentskej éry. Juhoafrického prezidenta preslávili styky s vedeckým disentom, ktorý popiera súvislosť medzi vírusom HIV a chorobou AIDS. Tá je základom úspešnej antiretrovirálnej terapie.
O jej masovom uplatňovaní v juhoafrických štátnych nemocniciach už rozhodlo niekoľko súdnych inštancií vrátane Ústavného súdu. Mbeki a jeho ministerka zdravotníctva Manto Tshabalala-Msimangová distribúciu liekov vytrvalo blokujú administratívnymi prieťahmi.
Za zmieku stojí fakt, že bezplatný prístup k antiretrovirálnym liekom majú zatiaľ len HIV-pozitívni poslanci juhoafrického parlamentu
Prezident navyše čelí obvineniam z manipulácie s demografickými štatistikami. Tie jednoznačne dokazujú, že AIDS je v krajine najrozšírenejšou príčinou smrti. Mbeki tvrdí, že väčšina Juhoafričanov zomiera na „bežné choroby“. Mnohé z nich, ako tuberkulóza, však môžu byť konečným štádiom AIDS.
Podľa juhoafrických médií je Mbekiho výrok o tom, že nepozná nikoho, kto zomrel na AIDS, „úplný nezmysel“. To, že choroba má v Južnej Afrike aj vysokoprofilové obete, už potvrdilo niekoľko záhadných úmrtí v prezidentovom okruhu.
Na AIDS podľa mediálnych špekulácií zomreli napríklad Mbekiho hovorca Parks Mankahlana, prezidentov najbližší politický spojenec a minister pre bezpečnosť Steve Tshwete či šéf Mládežníckej ligy Afrického národného kongresu (ANCYL) Peter Mokaba. Všetci traja spolu s Mbekim verejne popierali existenciu AIDS.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória