
Obyvateľka Ríma pri sviečke listuje v telefónnom zozname. Mnoho ľudí dlho nevedelo, čo sa deje. FOTO - TASR/EPA
RÍM, PARÍŽ - Po ohromnom výpadku elektrickej energie v Spojených štátoch a Kanade taliansky premiér Silvio Berlusconi svojich spoluobčanov ubezpečoval, že v Taliansku taká katastrofa nastať nemôže. Čierna tma bez jediného svetielka ho včera nadránom od 3.30 h usvedčila z obrovského omylu. V Ríme práve prebiehala Biela noc - akcia, na ktorej zostávajú otvorené galérie a múzeá celú noc.
Chaos nevznikol
Bez elektriny bola celá krajina, uchránená zostala len ostrovná Sardínia. Výpadok pocítila nakrátko i energetická sieť vo Švajčiarsku, Vatikáne a v susednom rakúskom Korutánsku a Tirolsku. Príčinou bola údajne porucha na vedení medzi Švajčiarskom a Talianskom. Veľký chaos v krajine nevznikol, výpadok najväčšmi postihol železničnú dopravu, kde vo vlakoch zostalo asi 30-tisíc ľudí, ale väčšina z nich sa potom do cieľovej stanice dostala. Taliani sa na uliciach bez svetiel a semaforov pohybovali v autách nezvyčajne pomaly, nefungovali bankomaty, problémy mali aj mobilní operátori. Záložné generátory v nemocniciach a nepretržitých prevádzkach stačili, ľudské životy ohrozené neboli.
Opravári pracovali na obnovení dodávok, uspokojiť dokázali do včerajšieho večera asi dve tretiny Talianov. Dodávky elektriny budú podľa ministra priemyslu Antonia Marzana plne obnovené až dnes, ale aj tak bude preventívnym prerušovaním dodávok prúdu trpieť asi päť percent domácností.
Začalo sa to asi vo Švajčiarsku
„Stratili sme kontrolu nad elektrickou sieťou počas štyroch sekúnd,“ povedal zástupca talianskej spoločnosti GRTN, ktorá spravuje rozvod elektriny. Podľa prvých informácií stratila talianska sieť náhle 6000 megawattov importovaných zo zahraničia, čo spôsobilo prudké zníženie napätia a vyradilo celú sieť. Najprv sa predpokladalo, že kolaps spôsobilo krátke prerušenie dodávok elektriny z Francúzska. Potom sa však ukázalo, že väčší problém spôsobil výpadok zo švajčiarskej strany. V dezorganizácii po prerušení zo Švajčiarska talianska strana nezapojila znovu vedenie z Francúzska.
Majú slabú sieť
„Tento prípad dokazuje, že je naša elektrorozvodná sieť príliš slabá,“ priznal minister priemyslu Antonio Marzano. Náznaky krízy sa už podľa neho prejavovali v minulých mesiacoch. „Problémy pri zásobovaní elektrinou sa budú v Taliansku vyhrocovať. Ťažkosti pri výstavbe nových zariadení a vedení sú, žiaľ, enormné,“ dodal šéf energetickej spoločnosti ENEL Paolo Scaroni.
Vlani sa 16 percent talianskej spotreby elektriny krylo z dovozu, predovšetkým z Francúzska a ďalej Rakúska a Švajčiarska. To je výsledok rozhodnutia z roku 1987, keď sa Taliani v referende vzdali jadrovej energie. V súčasnosti je síce schválených 19 projektov výstavby nových výkonných elektrární, stavať sa však začali len tri z nich.
(mch, reuters, čtk)
Hrôza – raňajky bez espressa
Vďaka priaznivej zhode okolností zostalo Taliansko ušetrené veľkej paniky a strachu - výpadok elektriny prišiel skoro ráno, keď väčšina ľudí spala a veľká mrzutosť ich čakala až po prebudení. A to bolo pre pravého Taliana kruté, pretože čo môže byť horšie, ako začať deň bez espressa? „Nedeľa, bez espressa, mrmlal si neveriacky starší pán s výrazom človeka, ktorý akoby stratil zmysel života, a sťažka kráčal cez Ponte Milvio v Ríme.
Ostré prebudenie hádam čakalo len obyvateľov luxusných štvrtí v Ríme, kde zareagovali na výpadok alarmy výrazným jačaním. Väčšina rozhlasových staníc dokonca ešte dlho pokračovala v bežnom nočnom programe. Tí, čo sa vtedy prebudili, zatiaľ len tápali v tmavých bytoch, hľadali sviečky a márne sa snažili niečo dozvedieť. Až dve hodiny po výpadku sa prví rozhorčení poslucháči - ktorým sa podarilo objaviť tranzistorové rádio aj s batériami - dovolali do jednej súkromnej stanice, aby sa posťažovali, že odnikiaľ nedostávajú žiadne pokyny.
„Sedíme tu v tme a počúvame rádio - ale namiesto rád tam stále trepú o Erosovi Ramazzottim,“ rozhorčil sa jeden z volajúcich. (čtk, r)