Slovenskí pestovatelia by chceli vyvážať pšenicu, ale bráni im v tom ministerstvo pôdohospodárstva, čo zase vyhovuje mlynárom. Tí totiž ponúkajú pestovateľom maximálne 4300 korún za tonu pšenice. „Vedia, že potrebujeme peniaze na jesenné práce - sejbu osiva na ďalší rok, a tak nás zdierajú,“ sťažuje sa Igor Guba z PD v Krakovanoch.
„Orientujeme sa podľa ceny stanovenej pre štátny výkup, a to je 4300 korún za tonu pšenice. Nie je však pre nás záväzná. Poľnohospodárom cenu navrhneme a záleží na nich, či ju akceptujú,“ hovorí mlynár zo západného Slovenska, ktorý si neželá byť menovaný.
Vývozné plány kazí roľníkom ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vývoz vyše 200-tisíc ton chlebovej pšenice brzdí. „O uvoľnení vývozov rozhodneme, až keď sa skončí zber obilia, teda aj kukurice,“ povedal pre TASR za rezort Ladislav Doboš s tým, že najskôr sa rozhodne v polovici novembra.
Mlynári sa obávajú, že sa vyvezie viac pšenice a neskôr bude treba túto kvalitnejšiu pšenicu dovážať za viac peňazí. Celoročná úroda obilnín je podľa prognóz poľnohospodárov menšia v porovnaní s minulým rokom o zhruba 600-tisíc ton. Napriek tomu má byť pšenice prebytok. „Štátna spotreba je asi 550-tisíc ton a urodiť by sa malo o 200-tisíc ton viac. Oficiálne štatistiky budú koncom októbra,“ spresňuje hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. (im)