
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
„Doteraz sme do ceny chleba nezapočítali vyššie náklady na energiu, pretože nás veľké hypermarkety tlačia a chcú kupovať chlieb čo najlacnejšie, aby si udržali schopnosť konkurencie na trhu. Novú cenu, vyššiu o korunu aj päťdesiat halierov, však budú musieť akceptovať najneskôr od nového roka,“ hovorí riaditeľ Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Demeter Semančák. V januári by mal nadobudnúť platnosť nový zákon o obchodných reťazcoch, ktorý zastáva aj práva dodávateľov. Podľa Semančáka sa však pekári snažia o novú dohodu s hypermarketmi ešte počas tohto roka.
O 1,50 koruny by cenu chleba mohla zdvihnúť aj vyššia cena pšenice vo svete, ktorá sa v dôsledku nedostatočnej úrody obilia dostala zo 4200 korún za tonu chlebovej pšenice na približných 5500 korún.
„Ak by začali aj u nás kupovať mlynári pšenicu po zhruba 5000 korún za tonu, cena kilového chleba by mohla vzrásť asi o korunu až korunu a pol. Tí však v súčasnosti ponúkajú najviac 4300 korún,“ povedal predseda poľnohospodárskeho družstva v Krakovanoch Igor Guba.
Vprípade, že sa trojkorunové zdraženie nepremietne do ceny chleba do konca tohto roku, zvýšenie ceny možno podľa pekárov a poľnohospodárov očakávať od januára.
Ku korunám navyše treba počítať od nového roka vyššiu daň z pridanej hodnoty, ktorá kilo chleba predraží o päťdesiat halierov. Januárové zdraženie pritom nezahŕňa vyššie náklady pestovateľov pšenice, mlynárov a pekárov vinou novoročného rastu cien energie.