BRUSEL - Belgičania sú znepokojení. Neďaleko sídla Európskej komisie v Bruseli si v luxusnom hoteli z 19. storočia otvorila nové sídlo scientologická cirkev. Všetci to chápu ako snahu scientológov, ktorí v Európe nemajú dobré renomé, preniknúť do európskych štruktúr a získať vplyv na dianie v únii. Členovia sekty už začali pred úradmi rozdávať svoje propagačné materiály. Sekta postavená pred súdne tribunály vo Francúzsku a Belgicku pre podvody a mentálnu manipuláciu teraz počíta s láskavosťou novej Európy voči náboženstvám a chce vrátiť lesk svojej značke. (sita)
Cestovanie homosexuálnych párov sa zjednoduší
BRUSEL - Slobodní partneri alebo tí rovnakého pohlavia z Európskej únie budú môcť podľa nových zákonov ľahšie sprevádzať svojich partnerov pri cestovaní alebo žiť na území únie. Novú legislatívu schválili minulý pondelok ministri. Členské krajiny ako Belgicko alebo Holandsko umožňujú uzatvárať ľuďom rovnakého pohlavia registrované partnerstvá. Tieto a iné členské štáty poskytujú registrovaným párom rovnaký status ako zosobášeným. Niekoľko ďalších krajín však takéto zväzky neuznáva. Podľa schválených pravidiel tieto krajiny nebudú môcť odmietnuť neženatého alebo homosexuálneho partnera, občana členskej krajiny únie len preto, že sú spojení v netradičnom zväzku. (sita)
Pokročili sme pri ochrane schengenských hraníc
LUXEMBURG - Slovensko urobilo veľký pokrok pri ochrane schengenských hraníc. Zhodli sa na tom luxemburskí ministri vnútra a spravodlivosti Michel Wolter a Luc Frieden na stretnutí so slovenským ministrom vnútra Vladimírom Palkom v Luxembursku.
U ministra spravodlivosti, ktorý má v Luxembursku na starosti medzinárodné záležitosti v oblasti vnútra, Palko loboval, aby Európska komisia bola trochu pružnejšia pri uvoľňovaní peňazí zo schengenského prechodného fondu, z ktorého budú čerpať nové členské štáty pri zabezpečovaní schengenských hraníc.
Palko v súvislosti s naším vstupom do Schengenu povedal, že prechodné obdobie možno bude vo všetkých krajinách rovnaké. „Možno nás budú brzdiť aj iné krajiny, ktoré majú podstatne väčšie problémy s budovaním nových hraníc už len preto, že majú hranicu podstatne dlhšiu,“ dodal. (tasr)
Rakúsky Eisenstadt oslávi rozšírenie
EISENSTADT - Slovenského prezidenta Rudolfa Schustera prijal cez víkend v Eisenstadte na Esterházyho zámku premiér rakúskej spolkovej krajiny Burgenland Hans Niessl. Hlavnou témou pracovného rozhovoru bolo rozšírenie Európskej únie v máji 2004, budovanie dopravných spojení a intenzifikácia hospodárskych kontaktov, informovala rakúska agentúra APA.
Niessl pozval slovenského prezidenta na slávnosť Vitajte, susedia, ktorá sa v burgenlandskej metropole Eisenstadt uskutoční 1. mája 2004, teda v deň rozšírenia Európskej únie.
„Rozšírenie únie je z môjho pohľadu najväčším mierovým projektom, aký sa v Európe kedy realizoval,“ zdôraznil burgenlandský premiér. Aby sa táto úloha zvládla, potrebuje aj Burgenland silného partnera. „Tým silným partnerom bude dozaista Slovensko, ktoré sa nachádza na veľmi dobrej ceste,“ povedal Niessl.
(tasr)