
V šamorínskej synagóge otvorili výstavu zbierky, ktorá bola štyri roky na slovenskej ambasáde vo Washingtone. FOTO - TASR
„Prostredníctvom týchto výtvarných diel získavala väčšina našich návštevníkov prvý kontakt so Slovenskom,“ povedala na sobotňajšej vernisáži Freedom & Beauty v šamorínskej At Home Gallery, ktorá potrvá do 5. októbra, Zora Bútorová. Spolu s manželom Martinom, dnes už bývalým slovenským veľvyslancom v Spojených štátoch, vrátili sa nedávno do vlasti a práve šamorínsku synagógu i priľahlý Dom umenia si zvolili za miesto, kde nielen predstavili vyše štyridsať diel našich špičkových výtvarníkov, ktoré im spríjemňovali ich štvorročnú misiu vo Washingtone, ale súčasne sa s nimi aj rozlúčili.
Kolekciu zostavila na požiadanie Bútorovcov kunsthistorička Zuzana Bartošová a jej premiéra na slovenskej ambasáde sa konala práve pri desiatom výročí Novembra ‘89. Zbierku tvoria práce umelcov, ktorí počas normalizácie patrili k nežiaducim, či už to boli Paštéka, Kern, Koller, Mudroch, Meško, Kordoš, Jankovič, Sikora, Čarný, Fischer, Bočkayovci, Tóth, Minárik, Uher, Klimo a ďalší. „Vtedy vystavovať nesmeli, no udržiavali u nás štandard slobody, po Novembri nestihli zbohatnúť, a pred štyrmi rokmi bezplatne požičali svoje diela,“ ocenila ochotu zúčastnených autorov či ich rodín kurátorka.
Tak ako vtedy vo Washingtone, keď sa výstava u Bútorovcov otvárala, aj teraz v šamorínskej synagóge k tomu zahral Marián Varga.
ALEXANDER BALOGH