
FOTO SME - PAVOL MAJER
Na svojej webovej stránke sa hubári informujú o každom cennejšom úlovku. Hoci huby rastú podľa tejto stránky na 90 percentách územia Slovenska, sú to však skôr ojedinelé úspechy.
Hromadnejší výskyt húb v tomto roku nezaznamenali vôbec, čo je v posledných desaťročiach výnimočné. Najviac húb hlásia tento rok z východného Slovenska, hory stredného a západného Slovenska sú na tom horšie. Ak v najbližších dňoch poriadne nezaprší, huby vo väčšom množstve neporastú vôbec. Pritom práve koniec septembra a začiatok októbra považujú hubári po iné roky za kľúčové. Ak sa nevydarí letná sezóna, zvyknú to dohnať v jeseni. Tento rok sú však dosť skeptickí. Práve v jesenných mesiacoch obyčajne rastú najkrajšie a málo červivé, zdravé dubáky či hríby osikové.
Nedostatkom dobrého hubárskeho materiálu trpeli tento rok aj hubárske poradne. Ako nám povedala Monika Hatinová zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ľudia nemali čo do poradne nosiť prakticky celú sezónu. „Hubárčenie sa v tejto sezóne zmenilo skôr na turistiku s košíkom,“ konštatovala. Múzeum napríklad každoročne organizuje hubársku akciu, na ktorej sa zúčastňujú aj školy a na živých materiáloch sa učia rozoznávať huby. Tento rok ju budú musieť pre nedostatok húb zrušiť.
Koncom septembra sa v Tatrách koná aj veľké stretnutie mykológov, ktorému zrejme tiež bude chýbať živý hubársky materiál. Huby si tento rok doslova hľadajú podmienky, kde by mohli rásť. Je to napríklad na miestach, kde sa aspoň čiastočne udržala vlaha, prípadne si našli miesta, kde zvyčajne vôbec nerastú. Časté sú napríklad jarky, úvaly či vyššia tráva a machové porasty. Oveľa horšie je to v listnatých lesoch, kde ich zvyčajne býva v jesennom období najviac.
Za najhoršiu hubársku sezónu označujú toto leto aj výkupne húb. Ako nám potvrdila Katarína Somolayová z výkupne Flashco v Rimavskej Sobote, ľudia predávali sušené či čerstvé huby tento rok naozaj minimálne. Na podobný nepriaznivý rok si nepamätá. Podľa jej slov budú huby tento rok chýbať aj na trhu.
KVETA FAJČÍKOVÁ