
Mafiáni John Gotti (v pozadí prvý zľava) a jeho kumpán Sammy „The Bull“ Gravano (prvý sprava) na archívnej fotografii z konca zlatého obdobia rodiny Gambinovcov. FOTO – REUTERS
John Gotti, jeden z najznámejších šéfov mafie, umiera vo väzení. Jeho smrťou sa pravdepodobne skončí éra mafiánskych rodinných kartelov v Spojených štátoch. Polícia v súčasnosti vyšetruje prípady spojené s mafiou od New Yorku až po Atlantu. Ľudia zo štátnych úradov i starí mafiózovia pritom tvrdia, že súčasnosť už taliansko-americkým gangsterským rodinám nepraje.
„Cosa Nostra v Amerike dnes funguje na inej báze,“ hovorí Keith Trace, manažér zo skupiny FBI bojujúcej proti organizovanému zločinu v New Yorku. „Tieto skupiny predstavujú pre naše mesto veľký problém. Ak by sme v našej činnosti trochu poľavili a napísali, že sme definitívne zvíťazili, zlo by sa po niekoľkých mesiacoch rozšírilo po celých Spojených štátoch.“
Gangstri už však nepredstavujú pre život také nebezpečenstvo ako v minulosti. Bývalý mafián Salvatore Bill Bonanno (68), z ktorého sa na sklonku života stal spisovateľ, hovorí, že v polovici 50. rokov, zlatej éry mafie, „sme boli v každej politickej, sociálnej a náboženskej inštitúcii v krajine“. „Každé dejiny Spojených štátov, ktoré toto nerešpektujú, sú falošnými dejinami,“ tvrdí Bonanno.
Aj keď z najznámejších zločineckých rodín zostali len zvyšky, Američania sú ich spôsobom života posadnutí. Milujú Sopránovcov, soap operu o bláznivej mafiánskej rodine. Na túto tému Hollywood vyprodukoval množstvo filmov, o antihrdinoch vznikajú na sieti internetové stránky.
Gotti, hlava rodiny Gambinovcov, umiera vo federálnej väznici v Springfielde na rakovinu. V roku 1990 ho zatkli a o dva roky neskôr odsúdili za vraždu, vydieranie a podplácanie súdu. V 80. rokoch objednal a dohliadal na úkladnú vraždu Paula Castellana, člena jeho rodiny, na ulici v Manhattane kvôli získaniu kontroly nad čiernym obchodom. Na rozdiel od iných mafiánskych bossov sa Gotti rád ukazoval na verejnosti. Práve čulý verejný život prispel k jeho pádu. O Gottiho živote natočila televízna spoločnosť HBO celovečerný film s názvom Mafián.
Bonanno, ktorý píše knihu o histórii talianskej mafie Cosa Nostra (Naša vec), tvrdí, že ešte pred Gottiho zatknutím začala mafia strácať svoje posty a tradície. Talianski imigranti prišli zo Sicílie koncom 19. storočia.
V novom svete sa rozhodli držať spolu a navzájom sa ochraňovať. „To, čo je tu dnes, je paródia na časy, keď nás spájali určité hodnoty. Dôvera, lojalita, priateľstvo, rodina, to všetko je nenavrátne preč,“ povedal Bonanno pre Reuters z arizonského Tusconu, kde si užíva spokojný dôchodok.
Jeho otec, pôvodom Sicílčan Joseph „Joe Bananas“ Bonanno bol v rokoch 1930 až 1960 jedným z hlavných mafiánskych šéfov v New Yorku. Pôsobil v anonymite až do roku 1957, keď ho polícia zatkla na stretnutí hláv rodín v Apalachine v New Yorku. Dnes má 97 rokov a tiež žije v Arizone. Bonannovci mali v New Yorku podiely v mestskej betonárskej spoločnosti, na Kennedyho letisku, rybnom trhu a kontrolovali robotnícke odbory. Dnešnej generácii zostali len zvyšky. Po tom, čo mafiu postupne vytlačili z odborov a veľkých obchodných spoločností, kontroluje „iba“ prostitúciu, stávkové kancelárie a požičiavanie peňazí.
Agent FBI na dôchodku Bruce Mouw je jedným z ľudí, ktorí poslali Gottiho do väzenia. Tvrdí, že herci v Sopránovcoch hrajú niekoho úplne iného než pôvodných mafiánov závislých od alkoholu a drog. „Títo ľudia by mali čím najskôr navštíviť psychiatra. Sedia pri stole, bavia sa o tom, ako niekoho zabijú a potom vylezú von a urobia to,“ hovorí Mouw a dodáva: „Normálni ľudia takéto veci nerobia. Nie je na tom nič, čo by sa dalo obdivovať.“
Bonanno sa svoj svet rozhodol brániť. „Ľudia môjho sveta, moja generácia, žili v skoro v príbuzenskom vzťahu a rešpektovali sme sa. Vedeli sme rozpoznať silu a miesto, tvoje a hocikoho iného.“ Rozhodol sa vydať knihu, ktorá bude vraj opakom toho, ako mafiu vykreslili filmy a štátny aparát.
(peb, reuters)