PARÍŽ – Francúzsky prezident Jacques Chirac a jeho politický rival, premiér Lionel Jospin sa včera vrátili z dovolenky na prvé zasadanie vlády. Do politickej sezóny, ktorá na jar vyvrcholí prezidentskými a parlamentnými voľbami, však vstupujú oslabení.
Podľa prieskumu agentúry IPSOS prezidenta posudzuje priaznivo 55 percenta Francúzov, o dve percentá menej než pred augustovou dovolenkou. Jospin stratil percento a pozitívne ho vníma 52 percent Francúzov. Chirac má v posledných týždňoch problémy predovšetkým so svojimi škandálmi z minulosti, a nebyť ich, môže sa pokojne sústrediť na budúci súboj o prezidentské kreslo so Jospinom. Premiér však má v agende niekoľko zložitých politických problémov, od ktorých riešenia bude závisieť priazeň francúzskych voličov – počnúc Korzikou, cez otázku kriminality až po riziko spomalenia ekonomického rastu.
Na neistú situáciu na Korzike upozornila minulý týždeň vražda nacionalistu Francoisa Santoniho. Vražda ohrozila celý proces rozširovania korzickej autonómie, v ktorom sa Jospin osobne angažoval. Premiér zatiaľ trvá na návrhoch, ktoré ponúkol Korzike minulý rok a vďaka ktorým by sa tešil tento stredomorský ostrov oveľa väčšej nezávislosti od Paríža ako ktorýkoľvek iný francúzsky región. Svoj plán pre Korziku však bude musieť bezpochyby vytrvalo hájiť pred pravicovou opozíciou.
Jednou z kľúčových tém duelu Chirac – Jospin bude bezpečnosť a kriminalita, ktorá sa v prvej polovici roka zvýšila v porovnaní s vlaňajškom o desať percent. Jospin sa ďalej bude musieť popasovať so spomalením ekonomického rastu, ktorý bol v posledných štyroch rokoch tromfom jeho socialistickej vlády. Nezamestnanosť sa znížila z 12,6 na 8,8 percenta. Francúzsko zatiaľ nemá také ekonomické problémy ako Nemecko, ale spomalenie by mohlo výrazne ohroziť Jospinove vyhliadky na zvolenie.
Chirac nie je zodpovedný za každodenný chod štátu a môže vládu a jej bilanciu kritizovať. Je však ponorený v sérii škandálov okolo parížskej radnice, kde bol starostom. Naposledy mu vyčítali pochybné zdroje financovania leteniek v hodnote okolo troch miliónov frankov, za ktoré zaplatil v rokoch 1992 a 1995 hotovosťou nejasného pôvodu. Chirac sa odmieta zúčastniť na vyšetrovaní káuz spojených so svojím menom čo i len ako svedok a vytrvalo využíva svoju prezidentskú imunitu. (čtk)