Lietadlá MiG-29 nakúpilo Maďarsko v polovici 90. rokov čiastočne v rámci deblokácie ruských dlhov. Z 28 je prevádzkyschopná len asi polovica. Rusko v lete znovu obnovilo ponuku na ich rekonštrukciu, aby aspoň určitý čas ostali v prevádzke. Podľa USA migy ani po rekonštrukcii nie sú vhodné na vojenské operácie NATO.
AMERICKÉ F-16: FAVORITI V NATO
USA ponúkajú Maďarsku najstaršie, 20-ročné modely tejto série, ktoré americká armáda už nepoužíva, má ich iba v zálohe. Rekonštrukcia by si vyžiadala výmenu motora a modernizáciu komunikačných technológií. V ich prospech svedčí, že tvoria veľkú časť výzbroje NATO a sú osvedčené v boji, nasadené boli vo vojne v Perzskom zálive. USA navyše ponúkajú špičkovú výzbroj – medzi nimi rakety AMRAM.
JAS-39 GRIPEN: EURÓPSKA KONKURENCIA
Začali sa vyrábať v 90. rokoch na základe novších technológií a majú novšiu generáciu výzvedných a komunikačných systémov ako americké. Okrem Švédska a onedlho Južnej Afriky ich nikto nepoužíva. Švédsko-britský výrobca Saad-British Aerospace sľúbil, že kompatibilitu s NATO zaistí.
Problém však môže nastať v čase konfliktu, keď Maďarsko ako člen NATO nemusí dostať od neutrálneho Švédska potrebné súčiastky. Dopĺňa ich americká výzbroj, ale na jej export už Švédsko získalo povolenie USA.
TURECKÉ F-16: NAJVÝHODNEJŠÍ NÁVRH
Turecko ponúklo mladšie a stíhačky novšej generácie, ako je americký návrh, až tento rok v lete. Za cenu o dve tretiny nižšiu.
(kl)