Úlohou Spojených štátov nie je riešiť hospodárske problémy iných štátov, vyplýva z prvého rozhovoru, ktorý médiám poskytol nový americký minister financií Paul O‘Neill. Vyjadrenia nového ministra naznačujú, že Bushova vláda bude skeptická k intervenciám na globálnych trhoch s cieľom stabilizovať svetovú ekonomiku. „Prečo by sme mali intervenovať? Obzvlášť prečo by sme mali intervenovať v prípade nejakej krízy? Tie sú iba veľkým sústom pre médiá, ale nikoho iného sa netýkajú,“ povedal O‘Neill.
Ako ďalej uvádza denník Financial Times, O‘Neill odmieta tvrdenia, že krízy sú nevyhnutným prvkom kapitalizmu, ktoré musí riešiť vláda. „(Krízy) nemajú nič spoločné s neúspechom kapitalizmu. Sú výsledkom chýbajúceho kapitalizmu,“ tvrdí. Podľa jeho názoru neschopnosť zastaviť krízu je výsledkom nedostatočnej slobody trhu.
Minister však bol dosť opatrný na to, aby úplne nevylúčil účasť Spojených štátov pri spoločnej intervencii na devízových trhoch alebo pri aktivitách Medzinárodného menového fondu. Túto medzinárodnú inštitúciu spolu so Svetovou bankou však označil za hasičov, ktorí by sa čo najviac mali zdržovať na stanici. „V ideálnom svete požiarnici nikdy neopustia stanicu, ale učia sa hrať šachy.“ Podľa nového ministra financií väčší dôraz ako na „hasenie“ by sa mal prikladať podpore rozvoja voľného trhu, ktorý môže zabrániť vzniku hospodárskej krízy. Podľa O‘Neilla riešenie problémov môže mať negatívny dopad aj na správanie podnikov. Tie sa v očakávaní štátnej pomoci správajú odvážnejšie než za normálnych okolností. „Ak by investovanie nebolo spojené s rizikom, to by nebol kapitalizmus. Bol by to len určitý druh sociálnej lotérie,“ tvrdí O‘Neill, ktorý svojím vstupom do verejnej sféry priniesol do americkej vlády spôsoby výkonného riaditeľa. Jeho názory sú úplne odlišné od tých, ktoré presadzoval predchádzajúci prezident Bill Clinton. Ten v medzinárodných ekonomických diskusiách často používal silne didaktický prístup. O‘Neill chce, naopak, viac počúvať, dodáva Financial Times.
(gk)