BRATISLAVA – Nemocenskú budú od januára za prvých desať dní choroby zamestnanca platiť firmy a nie štát, ako to bolo doteraz. Firmy budú za to štátu platiť nižšie odvody. Okrem toho bude nemocenská nižšia.
Cieľom nového zákona je dosiahnuť, aby sa péenky nezneužívali. Najmä ľudia s nižšími príjmami nemocenskú často brali aj ako predĺženie voľna. Po novom to už nebude výhodné pre nikoho a pre tých, čo lepšie zarábajú, bude rozumnejšie vziať si pri ľahkej a krátkej chorobe dovolenku.
Valéria Valovičová z nórskej firmy Telenor Slovakia hovorí, že nového systému sa neobávajú. „Péeniek máme minimálny počet.“ Vo firme cítiť vplyv škandinávskej kultúry. Obvykle sa dá dohodnúť, že chorý človek zostane pár dní doma. „Ak to spojí s víkendom, dá sa do poriadku.“
„Nesúhlasíme,“ tvrdí riaditeľ Chemosvitu a prezident Asociácie zamestnávateľov Michal Ľach. Podľa neho je neprijateľné, aby zamestnávateľ platil svojim ľuďom nemocenskú, ak nemá aj právo kontroly, či je zamestnanec naozaj chorý.
Ľach však priznáva, že firmy sa už aj teraz starajú o svojich zamestnancov, aby boli chorí čo najmenej. Preplácajú vakcíny proti chrípke, hradia ľuďom zdravotné prehliadky, nakupujú im vitamíny. Robí to aj Chemosvit a vypláca sa to. „Samozrejme, chorobnosť sa znížila,“ uznáva Ľach.
Odborári nesúhlasia s novým systémom, lebo sa obávajú priveľkého tlaku firiem na zamestnancov. Ľudia budú radšej chodiť chorí do práce, aby si udržali zamestnanie, tvrdia odbory. Okrem toho podľa odborov zle fungujúce firmy nebudú vyplácať nemocenskú, keďže niektoré neplatia ani mzdy.
Valovičová z Telenoru to vidí úplne inak. Firma umožňuje zamestnancom okrem dovolenky čerpať počas roka päť dní voľna navyše – na návštevu lekára, prípadne na „vyležanie“ choroby“, ak sa cíti zle. „Nezneužíva sa to. Ak je človek chorý, a je to vidieť, skôr ich domov vyháňame, aby nenakazili iných,“ hovorí.
Zákon o sociálnom poistení bude platiť od januára, ak ho podpíše prezident, alebo ak ho poslanci stihnú schváliť znovu aj v prípade prezidentovho nesúhlasu.