V utorok v čase teroristického útoku v Spojených štátoch amerických bol premiér Mikuláš Dzurinda v lietadle do Kanady. Lietadlo sa nachádzalo medzi Islandom a kanadským pobrežím. O reakcii predsedu vlády, o tom, či bude pokračovať vo svojej ceste, a o tom, či je v bezpečí, nevedeli ani novinári, a dokonca ani predstavitelia vlády. Žiadne spojenie s premiérom nefungovalo. V podvečer na tlačovej besede podpredseda vlády Ivan Mikloš ešte stále nevedel povedať, kde premiér pristane ani aká je jeho reakcia.
„Nebol dôvod na zmätok, nič mimoriadne sa so mnou a s posádkou nedialo, mali sme dosť benzínu,“ reagoval včera premiér na šokujúce správy o lietadle a nedostatku paliva. Zároveň však priznal, že spojenie so Slovenskom nebolo ideálne. „Prvýkrát som zaregistroval, že sa v Amerike niečo deje, keď som odchádzal z letiska v Keflawiku na Islande, kde bolo medzipristátie. Aj personál bol veľmi rozrušený, no mysleli sme si, že išlo o dopravnú nehodu,“ popisoval včera pre SME celú situáciu premiér Mikuláš Dzurinda.
Asi pol hodiny po odlete z Keflawiku kapitán lietadla informoval premiéra, že nepristanú v Ottawe, ale v Montreale. „Tesne po tom, ako malo dôjsť k leteckému odklonu, kapitán ma opäť informoval, že predsa len pristaneme v Ottawe,“ komentoval premiér. O tom, čo sa však presne stalo, sa dozvedel až po pristátí, keď ho informoval veľvyslanec v Kanade Mikolášik.
Až po siedmej hodine sa telefonicky spojil s vicepremiérom Ivanom Miklošom, predsedom parlamentu Jozefom Migašom, prezidentom Rudolfom Schusterom a s veľvyslancom SR v USA Martinom Bútorom. (hr)