
Srbskí policajti sa hrajú so psom v juhosrbskom meste Lucana. V Bruseli sa hovorilo o budúcnosti srbských síl v tejto časti Juhoslávie. FOTO - TASR/EPA
„Tento návrh však nesmie byť používaný ako ultimátum“ na adresu albánskych separatistov. „Sme rozhodne proti akémukoľvek pokusu využiť problémy v oblasti ako zámienku na použitie násilia alebo na takzvané protiteroristické operácie,“ povedal generálny tajomník NATO George Robertson po tom, čo sa veľvyslanci 19 krajín združenia v Rade NATO stretli v Bruseli s podpredsedom srbskej vlády Nebojšom Čovičom a s juhoslovanským ministrom zahraničia Goranom Svilanovičom.
Zároveň odsúdil počínanie albánskych zoskupení, ktoré využívajú nárazníkovú zónu ako útočisko. Sľúbil, že jednotky KFOR budú ešte starostlivejšie strážiť administratívnu hranicu medzi Kosovom a Srbskom, aby tade nemohli prenikať albánski extrémisti v zbrani.
Aliancia podľa Robertsona veľmi víta srbský plán na obnovenie pokoja a mieru v Preševskom údolí, mnoho jeho bodov však vyvoláva otázniky a musí sa o nej ešte rokovať. Vyriešenie problémov starých 40 rokov nemožno čakať za štyri mesiace, podotkol. Za okamžitú prioritu označil opatrenia na budovanie dôvery - juhoslovanské orgány musia podľa neho nadviazať dialóg s miestnymi Albáncami, začleniť ich do administratívnych štruktúr a stiahnuť z Preševa tzv. prištinský zbor - jednotky, ktoré pôsobili v Kosove a podieľali sa na etnických čistkách.
Čovič NATO uistil, že plán Belehradu má byť uskutočňovaný umiernene, trpezlivo, bez podmienok, ale „dostatočne rýchlo, pretože času nie je nazvyš“, ak sa nemá konflikt z oblasti Preševa rozšíriť. Za hlavnú požiadavku označil odstránenie alebo zúženie bezpečnostnej zóny, čo by polícii a armáde JZR umožnilo túto oblasť kontrolovať. Pásmo už nie je potrebné, tvrdil, pretože medzi KFOR a juhoslovanskými silami nepanuje nepriateľstvo.
Podľa Robertsona je NATO „ochotné uvažovať o zmenách, ak to nevyvolá vákuum alebo nepovedie k novým bojom a pokiaľ to bude súčasťou riešenia problémov v regióne“. Albánski extrémisti z Kosova využívajú bezpečnostnú zónu ako základňu na útoky v Preševskom údolí proti srbským cieľom, ktoré oblasť destabilizujú a výrazne vyhrocujú napätie.
Včerajšie stretnutie bolo doteraz najvyšším kontaktom medzi NATO a Srbskom a potvrdilo obojstrannú snahu o normálne vzťahy.
(čtk)