
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP
Keď od prvej minúty v stretnutí s Belgičankami (90:82) začala osobne brániť Alenu Kováčovú najlepšia basketbalistka Euroligy, hviezda francúzskych Valenciennes Ann (Anneke) Wautersová, bolo jasné, že si to v minisúboji rozdajú dve esá. „Ale ja sa hviezdou necítim. Iba si myslím, že som v družstve prospešná,“ z voleja podotkla Popradčanka, ktorá je na štvrtých majstrovstvách starého kontinentu (1995, 1997, 1999, 2003). Má z nich striebro (1997). S Ružomberkom vyhrala dva razy najprestížnejšiu klubovú Európsku ligu. Na juniorských ME bola druhá, na MS tejto kategórie tretia. V Brne 1995 nastúpila v reprezentačnom drese prvý raz, keď mala šestnásť. Hrala výborne, o dva roky v Budapešti bola už kľúčovou hráčkou.
Súboj s Wautersovou mal svoju dramatickú zápletku. Rozhodcovia zapískali Alene v 28. minúte piaty faul. „Sprvoti ma to síce mrzelo, ale myslela som si, že sa nič vážne nestalo. Keď začali súperky sťahovať, bola som na infarkt. Anneke som, myslím si, ustrážila. Do polčasu dala táto renomovaná strelkyňa, ktorú treba vytláčať ďaleko od koša, a navyše pozorne sledovať jej ruky, aby nemohla prihrávať, tuším tri body. Zo šestiek. Po štvrtom faule som bola už, prirodzene, opatrnejšia.“
V pamätnom víťaznom euroligovom finále Ružomberčaniek s Comom nazbieralo naše dnes 24-ročné podkošové eso (nar. 10. novembra 1978) tri fauly už v 8. minúte. Lietala medzi takými hviezdami, ako je Fijalkowská, Alessandra, Paparrazzová. Napokon po chvíľke oddychu dohrala vo veľkom štýle. Kováčovú vyhlásili za najlepšiu hráčku Final Four v Brne. Zážitok, ktorý nevymizne z pamäti. „Akoby sa to stalo dnes. Ešte sme sa ,opité‘ šťastím bláznili na palubovke. Už chystali slávnostný ceremoniál. Iba hmlisto si pamätám, že hlásateľ povedal Kováčová. Nevedela som, o čo ide. Skoro som spadla z nôh, keď som sa dozvedela, že som hráčkou Final Four.“
Alenin hráčsky vzostup je spätý s Ružomberkom. Práve z neho prestúpila od novej sezóny do Gambrinusu Brno (dve sezóny - 2000/2001 a 2001/2002 pôsobila so Zuzanou Žirkovou v Šoproni). Tvrdí, že bude hrať v krajine nových majsteriek Európy. „Češky hrajú senzačne. Sú neskutočne pohyblivé, hoci aj na krídlach pôsobia vysoké hráčky. Rozumejú si na mrknutie oka. Má to paralelu s našou bývalou veľmi úspešnou reprezentáciou na Európe v Maďarsku a Poľsku. Český základ tvorí Gambrinus Brno. Špičkový európsky tím, ktorý hrá úplne inak, ako ostatné kluby v krajine. Medzi Euroligou a domácou ligou je v oboch krajinách obrovský výkonnostný rozdiel. My sme mali taký Ružomberok. V každom okamihu sme vedeli, ktorá ako zareaguje. Tým prirodzene nechcem znižovať kvality takých superbasketbalistiek, akými bola Kotočová či Kameníková. Ale aj Kuklová a predtým Rázgová skúsili ružomberského ducha.“
Alena tým jemne naznačila, že Kováčikov výber má rezervy v „jednote duší“. „Ono je to zložité. Nesporne sme veľmi dobrý, bojovný kolektív, ktorý chce niečo dosiahnuť. Paradoxne, neharmonickú situáciu som zacítila po senzačnom víťazstve nad Ruskami. Ako kapitánka som išla za trénerom, či sa nedá vypustiť predpoludňajši tréning v hale, ktorý bol dosť skoro. Namiesto toho sme sa mohli niekde v krásnom prostredí Aldemaru prebehnúť. Viem, že Juhoslovankám po nočnom stretnutí s Poľskom (vyhrali Poľky) kouč odpustil predpoludňajší tréning. V ten deň potom vyhrali nad Francúzkami. Som presvedčená, že so Španielkami sme nemuseli prehrať. Išlo o skúsenosť. Spoznávame sa čoraz lepšie, s trénerom sa dá pozhovárať. Bolo to nedorozumenie.“
Kováčová je otvorená a úprimná duša. Po zbabranom zápase s Maďarskom konštatovala jednou vetou: „Horšie sa hrať nedá.“ V autobuse smerom do krásneho Aldemaru už rozmýšľala, ako na ďalšie svetové podkošové eso - Malgorzatu Dydekovú. „Hrala som proti nej najmenej desať ráz. Dá sa ubrániť. Ba, myslím si, že Wautersová je lepšia pivotka. Poľka je však úžasne vysoká (pramene uvádzajú rôzne, od 212 cm po 215 cm - pozn. red.). V podstate platí na ňu to isté, čo na Belgičanku. Dydeková nie je výnimočná strelkyňa. Ale z tej výšky dokonale rozdáva lopty. Teda sa ju vždy snažím predskakovať a zneistiť ju.“
Hráčky dostávajú po stretnutiach more esemesiek, Alena počas rozhovoru preberala jednu z Popradu. Jej fanúšik sa sťažoval, prečo ju nevidí v STV, keď zápas Sloveniek s Belgickom vysielala dokonca verejnoprávna ČT 2 a ďalšie naše duely športový kanál Galaxie.