BRATISLAVA - Britský spravodajský magazín Jane‘s Intellingence Digest napísal, že generálny tajomník NATO George Robertson odporučil tým členským krajinám aliancie, ktoré ešte neratifikovali vstup Slovenska do aliancie, aby tento proces zastavili až do odvolania. Oficiálni predstavitelia NATO túto informáciu popreli.
„Jednoducho to nie je pravda. Generálny tajomník to neurobil,“ povedal hovorca aliancie Robert Pszczel. „Ten článok nie je pravdivý.“
NATO je podľa Jane‘s také znepokojené posledným vývojom na Slovensku, že všetkým svojim zamestnancom nariadilo obmedziť súkromný i profesionálny kontakt so Slovákmi. Slovenskí predstavitelia pri NATO sú tak „izolovaní až do odvolania“.
„So Slovákmi tu udržujeme normálne kontakty, a to pracovné aj profesionálne,“ povedal však Pszczel.
Podľa britského magazínu po svojej poslednej návšteve na Slovensku riaditeľ Bezpečnostného úradu NATO Wayne S. Rychak zvolal mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady aliancie s účasťou aj kandidátskych krajín. „Jediná prázdna stolička bude patriť Slovensku, no nie preto, že NATO nedôveruje riaditeľovi Národného bezpečnostného úradu Jánovi Mojžišovi, ktorého chce premiér odvolať, ale pre rastúce obavy ohľadom budúceho členstva Slovenska v aliancii,“ píše magazín.
Podľa českého veľvyslanca pri NATO Karla Kovandu sa v aliancii o situácii na Slovensku neformálne diskutovalo a veľvyslanci sa zhodli, že „nemá žiaden dosah na bezpečnostnú dôveryhodnosť krajiny“.
„Sledujeme vývoj na Slovensku. Nech už dopadnú diskusie na Slovensku akokoľvek, pre nás je kľúčové, aby ľudia, ktorí sú zodpovední za zaobchádzanie s utajovanými informáciami, boli pre alianciu dôveryhodní,“ povedal Kovanda.
Vysokých predstaviteľov NATO podľa Jane‘s znepokojilo odvolanie ministra obrany Ivana Šimka, ktorého pokladali za veľmi prozápadného a proreformného. Magazín dodáva, že ani premiérovho kandidáta na post šéfa NBÚ Milana Ježovicu by Brusel neprijal s veľkou radosťou. Ježovica je totiž absolventom moskovského Štátneho inštitútu pre medzinárodné vzťahy, ktorý bol v minulosti známym miestom náboru sovietskych agentov.
(tasr, sita, r)
Politici tvrdeniam britského magazínu neveria
Na tvrdenia uverejnené v časopise Jane`s Intelligence Digest sme sa pýtali slovenských politikov. K vyhláseniam, že NATO odporučilo pozastaviť proces ratifikácie Slovenska do aliancie, sa väčšinou stavajú s veľkou dávkou pochybností.
Mikuláš Dzurinda, premiér (SDKÚ) – Jeho hovorca Martin Maruška povedal, že premiér nebude komentovať nezmysly. Magazín považuje za nedôveryhodný.
Robert Fico (Smer) - „Nemám takéto informácie. Ak by to bola pravda, tak musí padnúť vláda. Na druhej strane, ak by to nebola pravda, tak je to poriadna kačica.“
Pavol Rusko (KDH) - „O ničom takom som nepočul a veľmi by ma to prekvapilo. Skôr si myslím, že ide o umelo novinársky živenú kačicu, ktorá by v tomto časopise vo vzťahu k Slovensku nebola použitá po prvýkrát. Ak by toto bola pravda, tak by som a musel prehodnotiť svoj postoj k určitému stupňu samostatnej politiky Slovenska. Slovensko vstupuje do NATO ako suverénny štát a neverím, že by výmena jedného štátneho úradníka mohla pozastaviť takýto proces.“
Viliam Soboňa (HZDS) - „Bolo by to logickým vyústením diania na Slovensku. Pokiaľ však nemám oficiálne stanovisko NATO a samotného Robertsona, veľmi ťažko sa k tomu môžem vyjadriť a komentovať to.“
Béla Bugár (SMK) - „Som dlho v politike a viem, že by sme dostali minimálne jedno varovanie, možno demarš, ale to sa nestalo. Sme v kontakte aj s veľvyslancami, ale ani jeden to nenaznačil.“
Bugár si napriek tomu myslí, že článok treba brať aj vážne, aj keď magazín nenapísal vždy pravdu. „Čítajú to aj krajiny, ktoré nemajú o nás podrobné informácie. Je to aj odkaz pre premiéra a pána Ruska, či je vhodné odvolať šéfa NBÚ Jána Mojžiša po tom, čo všetko sa dostalo tento týždeň na povrch ohľadne jeho previerky.“
Rastislav Káčer, veľvyslanec v USA - Na otázku, či takéto informácie zachytil, odpovedal: „Nie.“ (rp, sp, mož)