
Amina Lawalová sedela počas pojednávania v rohu súdnej siene. Dcéru pritom držala v náručí. FOTO - REUTERS
Islamský odvolací súd zmenil rozhodnutie nižšieho súdu a zrušil pôvodný verdikt, podľa ktorého mala zomrieť ukameňovaním. Za stiahnutie obvinenia sa vyslovili štyria z piatich sudcov s tvrdením, že „predošlý rozsudok bol veľmi pomýlený“.
Lawalovú odsúdili vo februári minulého roku za to, že sa jej narodilo nemanželské dieťa. A to aj napriek faktu, že dievčatko prišlo na svet desať mesiacov po jej rozvode s dovtedajším manželom.
Súd argumentoval porušením islamského práva šaría, ktoré v roku 1999 prijalo dvanásť severonigérijských štátov s väčšinou moslimského obyvateľstva. Lawalová žije v jednom z nich, v dedine Kurami.
Zábery ženy pred súdom, ktorá pri vypočúvaní v roku 2002 súčasne dojčila novorodenca, obleteli svet. O prípad sa začali okamžite zaujímať organizácie na ochranu ľudských práv, Európska únia, ako aj predstavitelia ďalších štátov. Na rozhodnutí súdu sa však nič nezmenilo. Ústupkom bolo len presunutie výkonu rozsudku o dva roky neskôr (na január budúceho roku), údajne aby sa matka mohla starať o svoju dcéru.
Tá ju sprevádzala aj na včerajšom pojednávaní. Na Aminu Lawalovú v žltom tradičnom odeve s moslimskou šatkou čakalo pred vchodom do budovy, ktorú strážili desiatky ozbrojených mužov, množstvo novinárov. Na ich otázky však nechcela odpovedať. Po niekoľkých hodinách mohla byť spokojná.
Porota v dlhom odôvodnení svojho kroku uviedla, že Lawalovú pri cudzoložstve nepristihli a že zároveň nemala dostatok priestoru a času, aby sa s obvinením zoznámila. Chybné vraj boli aj procedurálne postupy - napríklad prvý rozsudok vyniesol jediný sudca namiesto trojčlennej poroty, ako to stanovuje aj islamské právo.
Hoci súd odmietol akékoľvek špekulácie o vonkajších vplyvoch na jeho rozhodnutie, nie je vylúčené, že zvažoval aj možné vplyvy opačného kroku. Už pred niekoľkými dňami na ne upozornil predseda severonigérijského Kongresu pre občianske práva Shehu Sani, podľa ktorého by „medzinárodné spoločenstvo Nigériu jednoznačne odsúdilo“. „Nigéria získa veľmi zlý obraz, čo bude mať vplyv aj na zahraničné investície,“ dodal vtedy pre Reuters.
Okrem toho Lawalovú podporil aj prezident Olusegun Obasanjo, keď sľúbil, že jej ukameňovanie nedopustí.