BRATISLAVA – Stredo- a vysokoškolsky vzdelaní ľudia by najradšej pracovali v banke či kancelárii. Dopyt po miestach v sektore finančníctva je však väčší ako ponúkajú firmy a väčšina uchádzačov sa musí uplatniť v inom odbore. Že sa im to darí, dosvedčuje klesajúca miera nezamestnanosti, ktorá v auguste vykázala 14,31 percenta.
„Firmy dnes hľadajú hlavne strojárov do autopriemyslu, výrobných mechanikov a iných špecialistov. Tých je na trhu nedostatok. Ľudia chcú však mať dobre platenú prácu v kancelárii. Na ponúkané miesto obchodného manažéra nám cez týždeň príde aj sto žiadostí,“ hovorí personálna konzultantka pracovnej agentúry Nosluš Mária Chocholáková.
Prax nie nutná a konkrétne požiadavky závisia od zamestnávateľa. „Stáva sa, že zamestnávateľ požaduje od 23-ročného absolventa päťročnú prax alebo naopak, že chce človeka bez praxe, pretože sa bojí zlých návykov z predchádzajúceho zamestnania,“ upozorňuje pracovníčka úradu práce v Bratislave.
Záujemcovia často nedokážu získať vysnívanú prácu aj z iných dôvodov, nielen pre momentálnu situáciu na trhu práce. „Často preceňujú svoje schopnosti a nie vždy chápu, prečo nie sú pre zamestnávateľa zaujímaví. Niektorí nemajú patričné vzdelanie, dostatočnú prax, neovládajú svetový jazyk, nemajú vodičský preukaz alebo nevedia robiť s počítačom,“ upresňuje nedostatky uchádzačov o prácu Lýdia Výborná z Národného úradu práce.
Splniť si svoj sen a nájsť si napríklad miesto v banke, vyžaduje podľa sprostredkovateľských pracovných agentúr aj kontakty. „Ak nemáte známosti, môžete na to zabudnúť,“ hovorí pracovníčka úradu práce v Bratislave, ktorá si neželá byť menovaná.
Ponuku a dopyt po pracovných miestach ovplyvní budúci rok aj vstup Slovenska do Európskej únie. „Európa chce hlavne našich počítačových expertov, na Západe chýbajú zdravotné sestry, manažéri kvality a uplatnia sa aj právni poradcovia,“ dodala Chocholáková z personálnej agentúry Nosluš. (im)