
Denník SME získal neutajovanú časť výpovede premiéra Dzurindu ku „skupinke“. Premiér na záver svojej výpovede hovorí o zdrojoch, z ktorých čerpal. Je medzi nimi aj bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth. Premiér tiež prokurátorovi povedal presné číslo spisu, ktorý si má zo SIS vyžiadať. Podľa kontroly NBÚ ide o spis, ktorý premiér nikdy nemal vidieť. Každú stranu svojej výpovede premiér vlastnoručne podpísal.
BRATISLAVA – Premiér Mikuláš Dzurinda včera na tlačovej besede povedal, že nikdy nemal v trezore bezpečnostný spis šéfa NBÚ Jána Mojžiša a od SIS dostal iba informácie o Mojžišovi, nie spis. Samotný NBÚ však tvrdí, že výsledky jeho kontroly na Úrade vlády svedčia o tom, že mal v trezore prinajmenšom dokument zo SIS, ktorý je „súčasťou bezpečnostnej previerky Jána Mojžiša“. Svedčí o tom zápis do evidencie pošty v protokole na Úrade vlády. SIS podľa NBÚ postupovala v rozpore so zákonom o ochrane utajovaných skutočností.
Národný bezpečnostný úrad podstúpil novinárom aj neutajovanú prílohu zo svojej kontroly. Tú vypracovala Generálna prokuratúra a ide v nej o časť výpovede Mikuláša Dzurindu o skupinke.
Vo výpovedi sa spomína Ján Mojžiš a premiér hovorí o zdrojoch, z ktorých čerpal. Medzi tieto zdroje patrí napríklad aj bývalý šéf kontrarozviedky Peter Tóth. Na záver svojej výpovede premiér uvádza, že niektoré informácie nemôže povedať, lebo sú tajné. „Určite ich bude môcť zverejniť riaditeľ Slovenskej informačnej služby,“ dodáva premiér na záver a svoju niekoľkostranovú výpoveď na každej strane podpísal.
Kancelária SIS včera vydala stanovisko: „Tajná služba poskytuje NBÚ informácie o bezpečnostnej spoľahlivosti osôb zo svojich evidencií. K osobe Jána Mojžiša zistila bezpečnostné riziká a túto skutočnosť oznámila úradu.“ Ten riziká vraj neakceptoval a Mojžišovi dal previerku. „Preto sme o tom informovali predsedu vlády,“ píše SIS. Mojžišovu previerku videl v deň, keď mu ju schválil jeho zástupca, predseda branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák: „Nie je tam nič, čo by robilo pána Mojžiša nedôveryhodným,“ povedal.
Z čoho premiér Dzurinda vychádzal pri svojich informáciách o skupinke
Výroky sociológa Michala Vašečku v denníku SME šiesteho augusta – Vašečka označil Dzurindove výroky o skupinke ľudí za nešťastné. „Nie je to dobrý a šťastný signál, najmä pokiaľ dôkazy nie sú. Viacerí by sa v tom našli, viacerí aj vieme, koho tým myslel.“
Výrok Petra Tótha v denníku Národná obroda siedmeho augusta – „Túto skupinu tvoria podnikatelia, novinári a je medzi nimi aj jeden vysoký štátny úradník,“ vysvetlil Tóth premiérove slová pár dní po tom, ako Dzurinda prvýkrát spomenul skupinku.
Komentár Mariána Leška 11. augusta v denníku SME „Druhé podanie Jána Mojžiša“ – Leško vtedy okrem iného napísal, že podľa Vladimíra Mitra bol Ján Mojžiš hlavným zdrojom informácií pre Jane‘s intelligence digest. „Podľa týždenníka Plus 7 dní šéf NBÚ „udržiava s niekoľkými podnikateľmi kontakty a ich firmy s certifikátmi NBÚ väčšinou problémy nemajú“. Podľa týždenníka Formát vraj jestvuje istý nepomer medzi príjmami a výdavkami riaditeľa NBÚ.“ (Oba články, z ktorých Leško citoval, písala šéfredaktorka Formátu Ľuba Lesná, pozn. red.)
Informácie zo SIS – Posledný zdroj, ktorý premiér uvádza, sú dve informácie zo SIS, ktoré mu poslal riaditeľ Pittner. Jedna z nich má rovnaké číslo ako protokol o previerke Jána Mojžiša.
(mož)