
Americkí vojaci privádzajú na základňu Guantanámo ďalšieho väzňa. FOTO - TASR/AP
Ahmed Halabi prekladal na základni Guantanámo. Okrem tlmočenia pri výsluchoch mužov podozrivých zo spolupráce s al-Káidou a Talibanom zhromažďoval aj citlivé informácie a snažil sa ich odovzdať nepriateľovi. V utorok to potvrdil Pentagon. Ak mu preukážu vinu, hrozí mu trest smrti.
Je to už druhý prípad úniku prísne strážených informácií zo základne, kde Američania zadržiavajú asi 680 mužov obviňovaných z terorizmu.
Podľa odborníkov fakt, že z Guantanáma unikli údaje o väzňoch, náčrty budov, fotografie, informácie o príletoch a odletoch lietadiel, znamená vážne porušenie bezpečnostných predpisov. Celý prípad má však pre politicky korektnú Ameriku ďalší rozmer. Obaja zatknutí muži sú americkí moslimovia. Po útokoch z 11. septembra začali byť Američania voči moslimom podozrievavejší a podobné prípady vyvolávajú v časti populácie nepriateľské nálady.
Navyše, obaja mali viacročné kontakty na Sýriu, ktorú Washington označuje za štát podporujúci terorizmus. Počas irackej krízy sa vzťahy medzi oboma krajinami vyhrotili. Američania obviňovali Damask, že umožňuje prechod arabských bojovníkov do Iraku cez svoje územie.
Pentagon v utorok potvrdil informácie médií, že ešte 23. júla zatkol na základni Jacksonville na Floride 24-ročného Ahmeda Halabiho, príslušníka vojenského letectva, ktorý na Guantanáme pôsobil ako tlmočník. Halabiho rodina sa do Spojených štátov presťahovala zo Sýrie, keď bol tínedžerom. Pred štyrmi rokmi vstúpil do armády. Teraz čelí tridsiatim obvineniam.
Okrem iného sa vraj pokúsil prepašovať náčrty Guantanáma, listy asi 180 väzňov určených agentovi sýrskej vlády, udržiaval nedovolené kontakty s väzňami a klamal nadriadeným. Najzávažnejším obvinením je obvinenie zo špionáže. Ak Halabiho súd v tomto bode uzná vinným, hrozí mu trest smrti. Termín pojednávania ešte nestanovili.
Halabi a jeho rodina všetky obvinenia odmietajú. Tvrdia, že Halabi má Ameriku rád a nestará sa o politiku. Priznávajú, že mal kontakty so sýrskou ambasádou. Tie sa však týkali jeho súkromného života. V Sýrii má totiž snúbenicu, ktorú chcel priviesť do Ameriky. Halabiho nadriadení však povedali, že kontakty so sýrskou ambasádou im mal podľa predpisov oznámiť.
Pri zatýkaní u Halabiho objavili dva ručne písané odkazy väzňov a notebook, kde mal uložených viac ako 100 ďalších odkazov. Nateraz nie je jasné, či sa mu ich podarilo doručiť. Nie je známe ani to, kto je nepriateľ, ktorému mal donášať citlivé informácie.
V súčasnosti vyšetrovatelia preverujú, či existovalo spojenie medzi Halabim a ďalším mužom z Guantanáma. Toho zatkli 10. septembra. Je to vojenský moslimský kaplán James (Jusúf) Yee. Číňan, ktorý konvertoval na islam a prešiel náboženským vzdelaním v Sýrii, je podozrivý z podobných činov ako Halabi.
Bojovali proti vlastnej krajine
Od 11. septembra 2002 médiá informovali o niekoľkých prípadoch, keď západní občania spolupracovali s teroristickými skupinami, Talibanom či boli podozriví zo špionáže pre cudzie krajiny. Niekoľkí sú uväznení aj na Guantanáme.
Najznámejší je príbeh Američana Johna Walkera Lindha. Zatkli ho v Afganistane, kde bojoval s Talibanom. Teraz sedí vo väzení a odpykáva si 20-ročný trest.
V decembri 2001 zatkli Brita Richarda Reida, ktorý sa pokúšal v lietadle na linke Paríž - Miami odpáliť výbušninu ukrytú v topánke. Reid bol členom al-Káidy. Dostal doživotné väzenie.
V Afganistane tiež chytili talibanského bojovníka Jásira Esama Hamdiho. Je uväznený na Guantanáme. Keď si preverovali jeho totožnosť, zistili, že je americkým občanom.
Na Guantanáme je aj 9 Britov, jeden Austrálčan a zrejme aj ďalší občania západných štátov.
Od augusta je podľa médií v irackých väzniciach 6 amerických a dvaja britskí občania. Mali sa podieľať na útokoch na koaličné sily. Americký minister obrany Donald Rumsfeld však odmietol potvrdiť ich štátnu príslušnosť. Podľa neho uviedli, že sú Američania a Briti, lebo by mali väčšiu šancu z väzenia uniknúť. (mik)