Juhoafrickí pravicoví extrémisti desať rokov po páde apartheidu húfne zakladajú náboženské sekty. A majú úspech. Mnohí by sa voči podozreniu z extrémizmu ohradili. „Toto je kresťanská cirkev,“ tvrdí zakladateľ masovej kongregácie Lewende Hoop (Nádej žije), reverend Willie Smith. Obvinenia, že v kázňach hovorí rovnako ako juhoafrická krajná pravica, reverend zásadne nekomentuje. Lewende Hoop sa za päť rokov rozrástla na 30 náboženských zborov vo farmárskych oblastiach severného Kapska. Smithove kázne o „vyvolenom národe“ a „podradných domorodých rasách“ pritiahli stovky farmárov, väčšinou Afrikáncov.
„Boh nám zakazuje miešať sa medzi podradné domorodé národy a žiť na ich úrovni,“ káže Smith. „Táto (černošská) vláda je Boží trest zato, že sme odmietli apartheid,“ vysvetľuje reverend.
Na farmách, ktoré ohrozuje násilná zločinnosť, sú tieto slová duchovnou útechou. Od roku 1994, keď sa v krajine uskutočnili prvé celorasové voľby, v násilných incidentoch, ktoré juhoafrická vláda odmieta označovať za rasovo motivované, prišlo o život takmer 650 belošských farmárov.
Tí, ktorí prežili, sa obrnili najmodernejšími bezpečnostnými zariadeniami a Smithovými publikáciami. Vláda si reverenda všimla len nedávno, keď ponúkol pomoc pravicovým extrémistom, ktorí sa zodpovedajú za sériu vlaňajších útokov v černošských getách.
Smith je bývalým reverendom miestnej holandskej reformovanej cirkvi. Tá v rokoch 1948 - 1994 podporovala apartheid, čím sa exkomunikovala zo širšej kongregácie protestantských cirkví v Holandsku. Mnohí komentátori napriek tomu vládu varujú pred ostrým zásahom proti Smithovi.
„Lewende Hoop a ostatné sekty nie sú dôsledkom rastúceho afrikánskeho nacionalizmu, ale necitlivej politiky vlády voči menšinám,“ píše sa v komentári denníka Cape Argus. PRE SME -
ROMAN LIPTÁK, Pretória