
Zľava doprava: bývalá Richova manželka Denise, Bill Clinton so saxofónom a so svojou ženou Hillary na večierku v New Yorku. FOTO - REUTERS

Marc Rich. FOTO - ARCHÍV
Doplňte zoznam milostí!
Všetko sa začalo v poslednú noc jeho prezidentovania - 20. januára. O jednej hodine ráno jeho ľudia telefonicky zobudili Rogera Adamsa, šéfa oddelenia ministerstva spravodlivosti pre udeľovanie milostí, a požiadali ho, aby do dlhého zoznamu vpísal ešte dve mená: Marc Rich a Pincus Green. „Urobil som, ako si želali. Museli predsa najlepšie vedieť, čo žiadajú,“ povedal Adams v týchto dňoch pri vyšetrovaní prípadu v Kongrese.
Marc Rich a Pincus Green nežijú v Spojených štátoch už sedemnásť rokov a ukrývajú sa vo Švajčiarsku. Dôvod? Iba Marc Rich spôsobil Spojeným štátom únikom na daniach škodu vo výške 48 miliónov dolárov. Green bol jeho obchodným partnerom.
Rich je bývalý obchodník s komoditami, ktorý navyše ešte porušil zákaz obchodovania s naftou s Iránom. V tom čase bol prezidentom republikán Ronald Reagan. Podareného vtáčika sa úrady chystali zatknúť a postaviť pred súd. Marc si stihol pobaliť kufre a ubziknúť. Odvtedy žije vo Švajčiarsku.
Práve tomuto mužovi udelil Bill Clinton milosť a vyvolal tým škandál, ktorého následky ešte v tejto chvíli nevie nikto odhadnúť.
Vykúpila exmanžela?
Prípadom sa nezaoberá už len Kongres, ale aj federálna žalobkyňa Mary Jo Whitová. Whitová začala vyšetrovať možné prepojenie Clintonovcov s Denisou Richovou, bývalou manželkou daňového podvodníka. Richová vložila do volebného fondu Demokratickej strany 1,1 milióna dolárov. Billovej manželke Hillary prispela na senátorskú predvolebnú kampaň 109-tisíc dolármi a tesne pred odchodom z Bieleho domu poslala Billovi na zriadenie prezidentskej knižnice 450-tisíc dolárov. Tak Kongres, ako aj federálna prokurátorka sa teraz pokúšajú zistiť, či si Denise nekúpila milosť pre bývalého manžela.
Podľa ústavy má americký prezident právo udeliť milosť a všetci prezidenti toto právo aj využívajú. Lenže v tomto prípade sa zdá, že Bill šliapol poriadne vedľa. Rapídne stráca podporu vo vlastnej strane a mnohí jej významní predstavitela sa s nechuťou vyjadrujú o jeho vyslovene chybnom kroku.
„Mal zatemnený mozog“
Dianne Feinsteinová, donedávna verná Billova spojenkyňa, teraz vyhlásila: „Omilostenie Richa bolo veľkou chybou.“ Prehovoril aj Joseph Biden - mimoriadne vplyvný demokratický sentátor, ktorý sa netají ambíciami na kreslo prezidenta o štyri roky a je členom právneho výboru Senátu. Clintona nešetrí: „Myslím si, že prezident buď stratil pamäť, alebo vo chvíli, keď milosť podpisoval, mal zatemnený mozog. To, čo urobil, je neospravedlniteľné.“
Prezident George Bush junior si drží umiernený tón a prípad komentoval slovami: „Je načase ísť ďalej.“ Republikánski senátori sú však tvrdší. Nevolajú len po dôkladnom vyšetrení škandálu, chcú vypracovať zákon, ktorý by v budúcnosti niečomu podobnému zabránil. Senátor Arlen Specter dokonca žiada, aby sa začali prípravné kroky na nový impeachment bývalého prezidenta, čo by už bolo absolútnym šokom. Niečo také sa v americkej histórii ešte neudialo.
„Považoval som to za správne“
Clinton trvá na svojom: „Ako som už povedal a znovu opakujem, rozhodnutie o omilostení Richa som považoval za správne. Akékoľvek náznaky o spojení môjho rozhodnutia s finančnými zbierkami pre národný výbor Demokratickej strany, alebo pre moju knižnicu sú absolútne nepravdivé.“ Tieto slová sa berú s rezervou. Napokon, celá Amerika si dobre pamätá, že v kauze Monika Lewinská sa Clinton iba niekoľko dní pred odchodom z Bieleho domu priznal úradu nezávislého vyšetrovateľa Roberta Raya, že klamal pod prísahou.
Ak Clinton urobil „dobre“ Richovi či jeho obchodnému partnerovi Greenovi, neurobil v žiadnom prípade dobre sebe a ani manželke Hillary. Tá sa ako nová senátorka snaží hľadať potrebné kontakty aj medzi väčšinovými republikánmi.
Sklamal aj stranu
Vodcovia demokratov ešte pred niekoľkými dňami rátali s Clintonom ako so silnou oporou v strane pre kongresové voľby o dva roky. Demokrati chcú urobiť všetko pre získanie väčšiny aspoň v jednej z komôr. Clinton mohol byť popri Alovi Gorovi jedným z ich lídrov. Po najnovšom škandále je jeho pozícia otrasená.
A ohrozené je aj jeho ďalšie verejné účinkovanie, čo je nevyhnutnou súčasťou jeho každodenného života. Napríklad zástupca finančnej spoločnosti Morgan už odvolal pripravovanú Clintonovu prednášku.
MICHAL HAVRAN