
FOTO – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Minuloročné suchá a neúroda spôsobili Slovensku problém s nedostatkom obilia. Obavy z poklesu produkcie majú výrobcovia múky, pekárne aj chovatelia dobytka. Neúroda však nebola jedinou príčinou. Svoju úlohu zohrali aj zahraniční dodávatelia, ktorí po zistení nedostaktu vo vlastnej krajine odstúpili od zmlúv so slovenskými dovozcami. Časť viny sa dá pripísať aj domácim prvovýrobcom.
Nedostatok riešime dovozom. „Akútnu potrebu by mal vykryť Štátny fond trhovej regulácie už na budúci týždeň dovozom obilia,“ povedal SME predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec. Otázka dovozu je komplikovaná vzhľadom na správne určenie dovážaného množstva. „Každý prebytočný dovoz by zbytočne zaťažoval obchodnú bilanciu. Naopak, nízky dovoz v prípade kŕmnych obilnín môže ohroziť napríklad stavy dobytka,“ vysvetlil Oravec.
Pod nedostatok sa podpísala aj neúroda v susedných štátoch. Množstvo potenciálnych dovozcov na poslednú chvíľu odvolávalo kontrakty, pretože pre domáci nedostatok nezískali vývoznú licenciu. Pôvodných dovozcov museli nahradiť firmy zo vzdialenejších štátov (Francúzsko, Nemecko, USA), čo zvýšilo dovozné ceny.
Podľa pôvodných zmlúv z jesene sme mali dovážať tonu pšenice za 91 až 110 dolárov, nové dovozy stoja 109 až 124 dolárov. Podobný trend mali aj ceny dovážaného jačmeňa. Pri takýchto cenových reláciách by sme mali prostredníctvom fondu trhovej regulácie doviezť 118-tisíc ton kŕmnej pšenice a 84-tisíc ton kŕmneho jačmeňa.
Kritické hlasy sa ozývajú na adresu domácich prvovýrobcov, ktorí údajne nepriznali časť svojej úrody. Hoci oficiálne nám tieto informácie nikto nepotvrdil, poľnohospodárska a potravinárska komora na začiatku týždňa vyzvala prvovýrobcov, aby „dôkladne zbilancovali svoje zásoby a poskytnutím hodnoverných údajov pomohli uskutočniť import zrnovín iba v nevyhnutnom rozsahu“. Podľa nepotvrdených informácií sa dokonca stáva, že to isté obilie, ktoré sa minulý rok „papierovo“ vyvážalo, sa v súčasnosti dováža, navyše bez toho, aby fyzicky opustilo slovenské silá.
Výrazné poklesy výnosov počas minuloročnej žatvy sa najviac prejavili v nedostatku kŕmnych obilnín. Priemerné ceny stúpli za posledné dva týždne takmer o tri percentá. Pšenica sa nakupuje približne za 4500 korún a jačmeň za 4540 korún za tonu. Trh s agrokomoditami tak prežíva anomáliu, keď sa cena kŕmnej pšenice takmer vyrovnala s cenou potravinárskej. Ďalšie zvyšovanie cien krmiva by podľa poľnohospodárskej komory mohlo viesť k útlmu chovov.
Nedostatok domáceho obilia mal vlani nepriaznivý vplyv na náš agroobchod. Dovoz pšenice sa minulý rok zvýšil takmer dvojnásobne, dovoz jačmeňa stúpol dokonca 30-násobne. Napriek tomu bolo Slovensko aj vývozcom oboch komodít.
JURAJ JAVORSKÝ
Tematicky príbuzný článok
Ľudia sa ešte nepredzásobujú