Izrael má jednu z najlepších tajných služieb na svete. Mali ste nejaké informácie o tom, čo sa pripravuje v Spojených štátoch?
„Viackrát sme Spojené štáty upozorňovali, že teroristický útok väčšieho rozsahu je reálny. Všimli sme si, že skupiny sústredené okolo financií zo Saudskej Arábie vyvíjajú isté aktivity a neorientujú sa pritom proti nám. Sem patria okrem bin Ladína aj ďalšie skupiny operujúce napríklad v Afganistane, Pakistane, na Kaukaze, v Čečensku a v ďalších krajinách. Nebrali nás vážne. Útok bol v každom prípade zlyhaním tajných služieb.“
Aké informácie ste dali USA k dispozícii?
„V súčasnosti má Izrael dosť svojich vlastných problémov - nachádza sa prakticky v stave vojny. Svoje spravodajské aktivity plne sústreďujeme na terorizmus namierený proti nám. Nemôžeme mať svojich agentov všade. Ale spravodajské služby, to nie sú len dôkazy - pásky a fotografie, to je aj „inteligencia“ (anglický výraz pre spravodajské služby - pozn. aut.), schopnosť vytušiť, čo sa deje medzi ľuďmi. Cítili sme, že je niečo vo vzduchu.“
Izrael má skúsenosti s terorizmom aj vlastnú stratégiu boja proti nemu. Ale samovražední atentátnici, to nie sú obyčajní ľudia, sú to osoby, ktoré prešli špeciálnym výcvikom. Izrael musí vedieť, kde tieto tábory sú. Prečo je potom také ťažké zastaviť týchto ľudí a zabrániť im odpápiť na sebe nálož?
„V Izraeli máme teraz vládu národnej jednoty (spojila sa v nej radikálna pravica s ľavicou podporujúcou mierový proces) a v nej sa stretávajú dve protichodné línie. Prvá, že by sme mali byť proti teroristom veľmi tvrdí a prijať ešte tvrdšie opatrenia. Druhá chce dať viac priestoru na politické manévrovanie: presvedčiť palestínsku vládu, aby ona sama prijala opatrenia na potlačenie terorizmu. Niekedy preváži vojenský variant. Pred dvoma dňami sme napríklad obkľúčili Džanín, pretože odtiaľ prišlo veľa samovražedných atentátnikov. Samozrejme, že vieme, kde sú výcvikové tábory, a 85 percent atentátnikov poznáme podľa mena. Vniknúť niekam tankmi sa však považuje za vojenskú operáciu.“
Ako môžu izraelské tajné služby pomôcť Spojeným štátom?
„Sme pripravení zapojiť do kauzy našich agentov. Sme vôbec pripravení pomôcť Spojeným štátom všetkými svojimi prostriedkami - vrátane vojenskej dimenzie. Sme malá krajina, ale predsa len máme isté kapacity.“
V súčasnej situácii budú možno niektoré štáty postavené pred voľbu: alebo prestanú podporovať terorizmus, alebo sa stanú „nepriateľmi“. Ako sa to odrazí v budúcich vzťahoch na Blízkom východe?
„Pomohlo by len komplexné protiteroristické úsilie. Nedá sa to vyriešiť vojenskou operáciou proti jedinej základni. Treba brať rad za radom všetky teroristické organizácie na Blízkom východe - to je podľa nás tá správna cesta. Isteže, prinesie to delenie na dobrých a zlých. Ale celkom určite by sa potom celý región stal lepším a bezpečnejším miestom na život. Keď sa Európa rozhodla skoncovať s terorizmom, podarilo sa to. To isté platí o Južnej Amerike. A teraz ide o to, skoncovať s terorizmom na Blízkom východe.“
Spojené štáty majú svoj zoznam krajín sponzorujúcich terorizmus. Myslíte si, že sa stačí sústrediť na tieto štáty?
„Určite obsahuje tých hlavných sponzorov. Je tam Sýria, Irak, Irán. Saudská Arábia tam nie je, jej vláda terorizmus nepodporuje. Podporujú ho saudskí ľudia, veľkí obchodníci.“