
FOTO - INTERNET
Sugar Ray Robinson o tom sníval celý život. Bol členom lasvegaského tanečného súboru, ktorý na začiatku päťdesiatych rokov vypredával sály po celej Európe. Formálne základy tanca nikdy nedostal, no ladný pohyb na pódiu miloval odmalička. Už dva a pol roka tancoval a tešil sa na večerné vystúpenie v Paríži, keď dostal zo štátov urgentný telegram: „Tvoja firma je vo veľkých dlhoch, vráť sa späť.“
Poslúchol. Na Ray Robinson Enterprises, ktorý sám dal dokopy, mu naozaj záležalo. A nielen preto, že okrem kaviarne, čistiarne a športových potrieb bol súčasťou firmy aj obchod s bielizňou, ktorý viedla jeho druhá manželka Edna Mae. Firme zistili daňové nedoplatky a Ray po návrate prišiel na to, že mu ktosi ulial 250-tisíc dolárov. V tej chvíli oľutoval, že všetku moc nad firmou počas tancovania po Európe zveril svojmu obchodnému manažérovi. Robinsonovi zostávalo jediné - znovu si navliecť boxerské rukavice. O pár mesiacov vyprášil po tretí raz v kariére Carla Olsona, po tretí raz získal titul majstra sveta v strednej hmotnostnej kategórii a najmä - zarobil 90-tisíc dolárov. Razom boli dlhy v jeho firmy menšie.
Ráno leštič topánok, večer tanečník
Nie tancom, lež umením v ringu sa preslávil Sugar Ray Robinson. Na svet prišiel 3. mája 1921 v Detroite ako Walker Smith junior - najmladšie dieťa projektanta Popa a chyžnej Leily. Hoci mama si po robote privyrábala ako krajčírka a ani otec neodmietol žiadnu fušku, peňazí bolo v dome stále málo. Aj preto zúfalý Pop čoraz častejšie hľadel na dno fľaše. Leila to po mesiacoch hádok dokázala vyriešiť len jedným spôsobom - rozvodom.
Zobrala obe dcéry Marie a Evelyn a v tom čase päťročného Walkera a odsťahovali sa do New Yorku, kde dcéry pravidelne navštevovali tanečné hodiny. Tam sa vzala aj Walkerova vášeň. Tanec bol pre neho odreagovaním po celodennej drine. Rodine s peniazmi musel začať pomáhať už v skorom veku. Leštil topánky, čistil okná či robil malým firmám poslíčka. Navyše, tancom si dokázal aj privyrobiť. Za malé vystúpenia neďaleko chýrneho Broadway Theatre dostával malý Walker zopár dolárikov.
Po prvý raz načierno
Život však chcel inak a po pár rokoch sa Smithovci znovu sťahovali. Tentoraz do Harlemu, kde si Walker našiel nových kamarátov a najmä po prvý raz pričuchol k boxu. Všetko to spôsobila kamarátska stávka, kto je rýchlejší. Junior bežecké preteky vyhral, no keď ho začali nabádať, aby si to rozdali znovu, unavený odmietol. Prehováranie prerástlo v bitku, ktorej víťazom bol práve junior. Rovesníka Warrena Jonesa jeho údery tak očarili, že ho doviedol do telocvične k svojmu strýkovi Georgovi Gainfordovi, ktorý sa neskôr stal trénerom Sugara Raya. Práve pri ňom sa Ray učil umeniu v ringu.
Keď sa blížil prvý významnejší turnaj, Ray sa dobrovoľne prihlásil na uvoľnené miesto, hoci nemal registráciu. Gainford s niečím podobným rátal a zo zásuvky vytiahol fingované registračky. Podal mu jednu z nich, na ktorej bolo meno Ray Robinson. Zvyšok je už história. Walker súboj v ľahkej hmotnosti vyhral, a keď si o pár dní vybavoval legálnu registráciu v amatérskom športovom zväze, meno Ray Robinson už nezmenil. Prezývku Sugar (Cukor) mu vymyslel novinár v jednom z newyorských miestnych periodík, keď Gainfordovi blahoželal, že má v tíme „sladkého“ boxera.
Ali: Sugar Ray bol môj idol
Sugar Ray bol od tej chvíle na nezastavenie. Veľmi rýchlo sa stal profesionálom a začal kráčať od jednej výhry k druhej. Z 200 súbojov v ringu vyhral 175 (109 k. o.), 6 ráz remizoval a len 19 ráz prehral. V rokoch 1946 až 1951 bol majstrom sveta vo welterovej hmotnosti, ďalších deväť rokov kraľoval strednej hmotnostnej kategórii. V ankete boxerských odborníkov vybraných agentúrou Associated Press ho dokonca vyhlásili za najlepšieho boxera 20. storočia. Slávny Muhammad Ali skončil až za ním. „To je pochopiteľné. Sugar Ray bol mojím veľkým vzorom,“ zložil mu Ali poklonu. A nielen preto, že Robinson bol prvým Afroameričanom, ktorý sa stal naozajstnou športovou hviezdou.
Kombináciou atletickej krásy a tvrdého úderu, akú medzi povrazmi predvádzal, dokázal očariť svet. „Keď boxoval, vyzeral, akoby hral na violu,“ písali o ňom médiá. Jeho trblietavý ružový Cadillac poznal v päťdesiatych rokoch v Harleme každý. V ringu si zarobil viac ako 4 milióny dolárov a predsa sa dostal na mizinu. Rukavice si definitívne stiahol v januári 1960.
Potom sa Sugar Ray oženil po tretí raz a znovu sa vrhol do podnikania. Do osemdesiatych rokov sa mu ako-tak darilo, no v tom čase už trpel Alzheimerovou chorobou a cukrovkou. Zomrel v kalifornskom Culver City 12. apríla 1989.
RASTISLAV HRÍBIK