Prostredníctvom podielového fondu môžete investovať na domácich aj svetových finančných trhoch bez toho, aby ste s tým mali predchádzajúce skúsenosti. Správca zamestnáva odborníkov a má k dispozícii väčší balík peňazí, čo mu umožní lepšie rozložiť peniaze a tým aj riziko. Za to si vypýta odmenu.
Otvorené podielové fondy sa od bankových vkladov líšia v dvoch podstatných črtách. V bežnom fonde vopred nie je zabezpečený nijaký výnos. Na rozdiel od banky, ktorá vopred oznamuje, aký úrok klientovi z peňazí na bankovom vklade vyplatí, fond nemôže sľubovať žiadne konkrétne zhodnotenie. To totiž nie je možné: budúci vývoj na finančných trhoch nevie nik so stopercentnou istotou odhadnúť. Vo fondoch sa môže stať aj to, že hodnota investície poklesne.
Druhou odlišnosťou je trvanie investície. Do banky treba peniaze na termínovaný vklad či vkladnú knižku s výpovednou lehotou vložiť na určitý čas. Vkladateľ si peniaze buď nemôže vybrať skôr, alebo platí vysokú sankciu. Z otvoreného podielového fondu je možné vybrať peniaze kedykoľvek za jeho aktuálnu hodnotu.
Hoci je možné peniaze z fondu vybrať po akomkoľvek čase, platia isté pravidlá, ako dlho by v ňom mali byť. Určujú ich aj poplatky, ktoré sa platia pri nákupe a predaji podielových listov. Na čím dlhšie obdobie sa rozložia, tým je lepšia výkonnosť. Do peňažného fondu sa odporúča investovať minimálne na rok, do dlhopisového na tri a do akciového na päť rokov.
š Ako sú peniaze vo fondoch chránené?
Pri podielových fondoch neexistuje taká schéma ochrany ako v bankách a u obchodníkov s cennými papiermi. Ochranu investícií predstavujú preventívne opatrenia.
Riziku, že podielnik o investíciu príde, majú predísť stanovené pravidlá. Náročné sú už samy podmienky na vznik a činnosť správcovskej spoločnosti. Podobne sú stanovené aj pravidlá na investovanie fondu. Fondy kontroluje verejný dozorný orgán - Úrad pre finančný trh, ktorý dohliada aj na činnosť poisťovní. Za dostatočnú záruku sa považuje to, že podielový fond nie je majetkom depozitára ani správcovskej spoločnosti, ale je výlučne vo vlastníctve podielnikov. Ak neodčerpajú majetok z neho oni, nemôže nikto iný. Systém je teda už oveľa viac prepracovaný ako v čase kupónovej privatizácie a investičných spoločností.
Ak by skrachoval depozitár, u ktorého sú na účtoch peniaze fondu, podielnici by si uplatňovali voči nemu pohľadávky. Za depozitárov si však spoločnosti vyberajú renomované banky.
Aké sú druhy podielových fondov?
Podľa toho, na aké investície sa fond zameriava, poznáme fondy peňažné, dlhopisové, akciové, zmiešané a fondy fondov. Najvyšší možný výnos, ale aj riziko sa spája s akciovými fondami. Peňažné a dlhopisové fondy sú relatívne bezrizikové, ak investor nechce riskovať, že o časť vložených peňazí príde. Zmiešané fondy vkladajú časť peňazí do akcií a časť do dlhopisov. Za fondy sa zvyknú označovať aj strešné fondy a nakupujú podiely iných fondov.
Iným druhom rizika je menové riziko. Nie všetky fondy totiž správcovia predávajú, kupujú a investujú v nich v slovenských korunách. Pre niekoho môže byť iná mena výhodou, pre iného nie. Vždy treba sledovať zhodnotenie v tej mene, ktorá investora zaujíma. Ak zvolí fond, ktorého referenčnou menou je euro, ale eurá najskôr kúpi, a po predaji podielových listov zasa eurá zamení za koruny, na jeho výnos bude mať vplyv aj pohyb kurzu koruny oproti euru. Pri zhodnotení koruny bude jeho výnos nižší či dokonca záporný, a naopak.
Okrem bežných otvorených podielových fondov, ktoré už spoznali investori na Slovensku najlepšie, začnú v najbližšom čase pribúdať aj špecifickejšie produkty. Už sa predáva jeden zabezpečený fond, v budúcnosti by mali pribudnúť ďalšie a v krátkom čase sa ponuka rozšíri aj o garantované produkty. O čo ide?
Pri zabezpečenom produkte správca fondu sľúbi, že riziko poklesu hodnoty investície bude niesť sám, no ak bude fond ziskový, podielnik sa s ním musí o časť výnosu podeliť. Investorovi sa teda nemôže stať, že by vo fonde o časť peňazí prišiel, ale na druhej strane mu nebude patriť celý zisk. Zabezpečený fond už predáva ČSOB Asset Management.
Garantovaný produkt je charakteristický zárukou správcu, že po určitom čase klientovi vyplatí za investíciu vopred stanovenú cenu bez ohľadu na jej skutočnú hodnotu.
š Kde sa dajú fondy kúpiť?
Kto má záujem o nákup podielových listov fondu správcovskej spoločnosti, patriacej do niektorej bankovej skupiny, nájde ich v obchodnej sieti tejto banky. Ďalší správcovia využívajú iné distribučné kanály - nezávislých sprostredkovateľov a poradcov. U nich možno kúpiť zvyčajne fondy viacerých fondov. Do fondov sa dá investovať aj prostredníctvom licencovaných obchodníkov s cennými papiermi, ktorí utvárajú balíky fondov.
Aké treba platiť poplatky?
S investovaním do podielových fondov sú spojené poplatky za vstup, výstup a správu a depozitára fondu. Čím zložitejší je predaj a správa fondu, tým sú poplatky vyššie. Vstupné poplatky sa uhrádzajú pri nákupe podielových listov, výstupné pri ich predaji. Sú teda jednorazové a pri hodnotení výkonnosti fondu ich treba rozložiť na celú dobu investície. Poplatok správcovi a depozitárovi sa platí priebežne a výkonnosť, ktorú fondy vykazujú, už tento poplatok zohľadňuje, je teda odpočítaný.
v percentách vstupný výstupný ročný
peňažné 0,00 -0,50 0,00 - 0,75 0,29 - 1,40
dlhopisové 0,10 - 4,00 0,00 - 2,80 0,10 - 2,28
akciové 0,00 - 6,00 0,00 - 1,00 1,23 - 3,10
zmiešané 0,00 - 6,00 0,00 - 4,00 0,75 - 4,25
fondy fondov 1,00 - 5,25 0,00 - 0,75 0,00 - 1,79
Koľko treba minimálne investovať?
peňažné 5000 - 500 000 korún
dlhopisové 1500 - 1 000 000 korún
akciové 1500 - 125 000 korún
zmiešané 1500 - 125 000 korún
fondy fondov 5000 - 100 000 korún.
Viaceré správcovské spoločnosti ponúkajú takzvané sporiace produkty. Ak sa investor zaviaže, že bude pravidelne kupovať nové podiely, môže vkladať aj nižšie sumy - už 500 či 1000 korún.