Rozmýšľate nad tým, že zrušíte vkladnú knižku alebo termínovaný účet, na ktoré dáva banka zopár percent? Ak nemáte toľko peňazí, aby ste si kúpili dobrú nehnuteľnosť alebo ich dali spravovať vlastnému bankárovi, môžu sa hodiť podielové fondy. Vo vyspelých krajinách sú rovnako tradičnou formou sporenia a investovania ako u nás vkladné knižky.
Investovanie do podielových fondov môže byť po daňovej reforme menej výhodné. Majú sa zrušiť výnimky z platenia dane z výnosu z predaja podielových listov, ktorá sa teraz vzťahuje na mnohých podielnikov. Napriek tomu by mali fondy naďalej ponúkať zaujímavejšie výnosy ako bankové vklady. Kto rozmýšľa nad tým, že peniaze zo slabo úročeného účtu v banke vyberie a vloží do fondov, môže získať viac, ak tak urobí do konca tohto roka.
Štát podielové fondy podporuje v súčasnosti dvoma formami oslobodenia od platenia daní. Pri domácich fondoch platí, že sa zdaňuje iba tá časť výnosu, o koľko presiahne za rok 50-tisíc korún. Vtedy sa zahŕňa do daňového priznania. Okrem toho, ak podielnik drží svoju investíciu vo fonde aspoň tri roky, je príjem z predaja podielov od dane oslobodený úplne. To platí v neobmedzenej výške pre všetky podielové fondy, domáce aj zahraničné.
Nový zákon o dani z príjmov, o ktorom v týchto týždňoch rokuje parlament, má zaviesť aj pre zisky z podielových fondov 19-percentnú daň. O tom, aký výnos z predaja sa nebude zdaňovať, sa má ešte len rozhodnúť, zrejme pôjde o sumu okolo 10-tisíc korún ročne.
Pri predaji podielových listov zakúpených do konca tohto roka, ktoré podielnik vlastnil aspoň tri roky, bude daňové oslobodenie platiť. Kto predá podielové listy po 1. januári skôr ako pred uplynutím tejto trojročnej lehoty, bude platiť daň už podľa nových pravidiel.
Výkonnosť fondov
za posledných 6 mesiacov referenčnej mene fondu a po odpočítaní ročného poplatku
peňažné +0,05 až +2,42%
dlhopisové -0,33 až +8,25%
akciové +1,09 až +47,80%
zmiešané -11,43 až +24,38%
fondy fondov +2,14 až +32,39%
Pozn.: Výkonnosť je za 6 mesiacov, to znamená na porovnanie s bankovým vkladom treba úrok na ňom vydeliť dvoma.
Zdroj: Asociácia správcovských spoločností, kompletné údaje sú na www.ass.sk