
„Šanghajská šestka“. FOTO - ČTK
Od utorka funguje ďalšia protiteroristická politická aliancia. Spojila Rusko, Čínu, Kazachstan, Tadžikistan, Uzbekistan a Kirgizsko. Šesť premiérov sa včera dohodlo na spoločnom financovaní a vytvorení orgánov, ktoré by aliancii umožnili premeniť sa na stálu medzinárodnú organizáciu a úzko spolupracovať v boji proti teroristom voľne prúdiacim cez hranice štátov stredoázijského regiónu. Vlády členských krajín sú však známe aj používaním prvkov autoritárskych režimov. Najmä dvaja členovia Rusko a Uzbekistan už dlhšie potvrdzujú, že za boj s terorizmom sa dá šikovne schovať likvidácia disidentov.
Regionálne protiteroristické centrum a sekretariát nového spolku bude v uzbeckom Taškente. Práve Uzbekistan sa v posledných mesiacoch čoraz častejšie dostáva do povedomia v súvislosti so systematickou likvidáciou odporcov režimu prezidenta Karimova vrátane umiernených moslimov označovaných za teroristov.
V auguste boli v Taškente zbití a hospitalizovaní traja aktivisti za ľudské práva. V uzbeckých väzniciach je podľa odhadov okolo 6500 politických väzňov. Počet úmrtí umučením vo väzbe sa za posledný rok údajne vyšplhal na jedenásť.
Prezident Islam Karimov však zostáva tesným spojencom amerického prezidenta v boji proti teroru. Zhovievavosť Washigtonu si vyslúžil, keď Spojeným štátom ponúkol svoje strategicky umiestnené stredoázijské vojenské základne. Minulý rok poskytol Washington Karimovovmu režimu pomoc vo výške 500 miliónov dolárov, píše britský denník The Guardian.
Karimov sa nevyhýba ani zo sovietskych čias známemu násilnému presídľovaniu. Centrálne riadená ekonomika zatiaľ dopadá na chudobnejúce postsovietske obyvateľstvo. To sa vrhá na jedinú alternatívu Karimovovho režimu, ktorá je po ruke: militantné islamské hnutie Hizb ut-Tahrir.
Podľa organizácie Human Rights Watch Karimov najnovšie ovládol „mahalla“, miestne tradičné „susedské výbory“. „Výbory mahalla asistujú vláde pri ničení pokojných nezávislých moslimov, ktorí sa rozhodli praktizovať svoje náboženstvo mimo štátom povolených náboženských inštitúcií,“ hovorí správa HRW.
Protiteroristické združenie nadväzuje na ekonomickú alianciu Ruska, Číny a štyroch stredoázijských republík nazvanú Šanghajská organizácia pre spoluprácu. Vznikla ešte v roku 1996, aby vyriešila spory o hranice, ktoré vznikli po rozpade sovietskeho impéria. Podľa analytikov doteraz slúžila iba ako regionálny „debatný krúžok“. Po vstupe Uzbekistanu, ktorý v 90. rokoch okúsil teroristické atentáty v hlavnom meste, nabrala organizácia vojenský kurz. Pred mesiacom „šanghajský spolok“ zorganizoval v Číne spoločné vojenské cvičenie, ktoré Pekingu poslúžilo aj na zastrašenie moslimských Ujgurov.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ