Chudobný hornatý región je tiež známy pašovaním zbraní.
Kusé informácie saudskoarabských predstaviteľov potvrdili záťah aj to, že pri ňom zahynul najmenej jeden policajt a traja militanti. Niekoľko ozbrojencov zatkli. Bol medzi nimi aj jeden z 19 hľadaných členov al-Káidy, po ktorých Rijád pátra už od mája. Do krajiny sa dostali niekoľko dní pred atentátom na obytné komplexy v hlavnom meste. Zahynulo pri nich 35 ľudí.
Oficiálne stanovisko tvrdí, že včerajšia akcia sa odohrala v obytnom dome, kde sa mal pripravovať teroristický útok. Arabské televízie však spomínali farmu. Informovali tiež o tom, že militantom sa podarilo načas uniknúť, obsadiť miestnu nemocnicu a držať tam rukojemníkov. Po niekoľkých hodinách ich oslobodili bezpečnostné zložky. Išlo o sestry a lekárov, väčšinou cudzincov, ktorí v saudskoarabských nemocniciach prevládajú.
O rukojemníkoch oficiálne miesta neinformovali. Je to tradičný postoj Saudskej Arábie známej utajovaním citlivých informácií a cenzúrou štátom ovládaných médií.
Akcia v údajnej bašte al-Káidy prišla niekoľko dní po tom, čo Američania opäť vyjadrili pochybnosti o efektivite saudskoarabského boja s terorizmom aj o tom, či sa zastavilo financovanie teroru z miestnych charitatívnych organizácií.
Saudskoarabský princ Bandar minulý týždeň v ojedinelom prejave v San Franciscu odmietol americké pochybnosti a obvinil západné médiá z toho, že vyvolávajú dojem, že všetci v Saudskej Arábii podporujú bin Ládina. Je to podľa neho „intelektuálna arogancia Západu“.
Od májového atentátu v Rijáde saudskoarabskí policajti v spolupráci s americkými spravodajskými službami podnikli so striedavým úspechom niekoľko záťahov na militantov. Niekoľkých zabili, viac ako 200 zatkli a zničili niekoľko skladov zbraní.
(mik, reuters)