Pred rokom Bush na Valnom zhromaždení OSN pripravoval svet na vojnu v Iraku a varoval OSN, že ak nezačne proti Saddámovi Husajnovi konať, stratí zmysel. Hovoril o zbraniach hromadného ničenia a hrozbe, ktoré Irak predstavuje.
Včera ich spomínal len okrajovo. Nemohol sa totiž pochváliť, že nejaké už v Iraku našli, a v žiadnom prípade sa nechcel ospravedlňovať. Bush stále opakuje, že Saddám ich mal a ešte sa to potvrdí.
Analytici sa zhodli, že Bush predstúpil pred OSN v ťažšej situácii ako vlani. A to aj napriek tomu, že vtedy neúspešne získaval podporu na vojnu.
Teraz v Iraku už nevládne Saddám Husajn a ani sa tam otvorene nebojuje. Bush má však s Irakom veľké problémy: takmer denne tam zomrie americký vojak a krajina má stále ďaleko od poriadku.
Ešte nepríjemnejšie je však to, že Irak komplikuje Bushovu pozíciu doma. Prezident stráca podporu Američanov a rok pred voľbami sa dostal na jednu úroveň s kandidátmi demokratov. Počas vojny jeho prezidentovanie hodnotilo kladne 70 percent Američanov, teraz len 50.
Minulý rok naštartoval Bush v OSN veľkú ofenzívu. Washington sa niekoľko týždňov pokúšal získať medzinárodnú podporu na zvrhnutie Saddáma. Teraz Bush pravdepodobne začal akciu na získanie svojich voličov.
Cestou by mala byť práve podpora sveta. Zdá sa však, že neuspel: jeho slovám mnohí stále neveria. Dôkazom môže byť, že po jeho vystúpení OSN tlieskalo len vlažne, ale keď hovoril líder odporcov americkej akcie - francúzsky prezident Jacques Chirac - delegáti takmer vstávali.
Problém je však v tom, že prejav nezabral asi ani doma. Američania totiž teraz nepotrebujú vidieť, že svet stojí za rozhodnutiami Bieleho domu, to by ich potešilo pred rokom. Dnes čakajú, že Bush predostrie jasnú koncepciu, ako z Iraku urobiť normálnu krajinu, aby odtiaľ mohli čo najskôr odísť americkí vojaci.
To však Bush nemôže sľúbiť: Irak Američanov potrebuje a on to vie.