
Vyznať sa v spleti finančných informácií môže pomôcť internet. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Ucelené informácie, kam investovať a ktorá banka ponúka najvýhodnejší úver, možno získať aj z finančných webových stránok. Internet ponúka aj niekoľko foriem finančného poradenstva vrátane najaktuálnejších správ, ktoré môžu zmeniť hodnotu úspor.
Ak si chce napríklad klient zobrať hypoúver, ale nevie, ktorú banku má osloviť, môže si otvoriť internetovú stránku a kliknúť na finančnú kalkulačku. V ďalšom kroku zadá sumu úveru, počet rokov splácania a prizná, či má nárok na štátny príspevok. Internet mu zobrazí prehľad bánk s mesačnou výškou splátky, úrokovú sadzbu, počet všetkých splátok a podrobný popis hypotéky.
Priamo cez internet sa dajú kúpiť aj niektoré produkty finančných domov. Napríklad portál Finance.sk ponúka podielové listy, stavebné sporenie, zákonné poistenie áut či doplnkový dôchodok. Stačí si kliknúť na produkt, zaslať elektronickú žiadosť a prevádzkovateľ stránky upozorní e-mailom klienta, čo robiť ďalej a koľko treba zaplatiť.
„Je to skôr doplnkový produkt. Vyžiť sa z toho určite nedá. Z 30-tisíc uzavretých obchodov sa cez internet spravilo asi 1200. Cez internet nakupujú podielové listy napríklad ľudia z dedín, kde nemá pobočku žiadny investor,“ hovorí výkonný riaditeľ Finance.sk Peter Sitanyi.
Informácie, ktoré užívatelia nájdu na finančných portáloch, sú bez záruky a nie vždy sú aktuálne. Na stránke Ekonomika.sk je napríklad v tabuľke o bankách uvádzaná IRB či Poľnobanka, ktoré dnes fungujú pod inými menami. Na serveri oPeniazoch.sk je informácia, že hypotekárne úvery poskytuje päť bánk, no v skutočnosti je ich deväť.
Prevádzkovatelia serverov sa bránia a vravia, že údaje sa snažia aktualizovať každý deň. „Spoľahlivosť je na 99 percent. V najhoršom prípade sú zmeny do dvoch týždňov na stránke,“ hovorí Marek Čonka, manažér portálu oPeniazoch.sk., ktorú denne navštívi asi 2500 užívateľov. „Stránky určite poskytujú aspoň hrubý náčrt produktu. Ak však ľudia informácie sťahujú priamo z bankových stránok, nemali by tam byť odchýlky,“ myslí si hovorca OTP Banky Norbert Lazar.