kde je rodinný dom.
„Granáty vystrelili z ľahkého mínometu. Jeden padol vo vzdialenosti asi sto metrov, druhý dvestopäťdesiat a tretí do kilometra,“ povedal hovorca našich vojakov podplukovník Vladimír Mečiar.
Polovica ženistov je v Karbale, kde odmínovávajú rozsiahle zamínované polia. Druhá polovica bola v čase granátového útoku v ubytovacích kontajneroch tábora. „Bol večer a vojaci už oddychovali. Kontajnery sú kvalitné a keby granát aj padol priamo na ne, vojakom by sa nič nestalo. Veliteľ vyhlásil poplach, vojaci išli do krytov z betónových profilov obložených vrecami a čakali na ďalšie povely. Pri takých útokoch vyráža do terénu zásahová jednotka, ktorá uzatvorí okolie a zisťuje útočníkov,“ povedal Vladimír Mečiar. Útočníkov nenašli.
V tábore je v súčasnosti vyše tisíc vojakov z asi desiatich štátov. Okrem našich napríklad Maďari, Poliaci, Filipínci či Mongoli. „V Iraku je teraz stav, ktorý voláme operácia na vynútenie mieru. Tristotisícová armáda a tajné služby, ktoré mal Saddám Husajn, sa neprepadli pod zem. Američania dosiahli vojenské víťazstvo, ale teraz treba stabilizovať situáciu, vybudovať nové štruktúry. Podobné incidenty ako pondelňajší sú od ľudí, ktorí prichádzajú zo severu alebo z východu a nemajú záujem, aby tu bol pokoj,“ hovorí Mečiar.
Naši vojaci sú v Iraku už skoro dva mesiace a na podobné útoky sú pripravení. „Naši vojaci síce hlavne odmínovávajú, ale sú schopní za presunu zaujať palebné postavenie, otvoriť paľbu, brániť sa, zabezpečiť poškodenú techniku,“ povedal Mečiar.