
Austrálsky tenista Lleyton Hewitt v rukách nehrajúceho kapitána tímu Johna Fitzgeralda (vpravo) po víťazstve nad Švajčiarom Rogerom Federerom. FOTO – TASR/AFP
Austrálsky tenista Lleyton Hewitt je zasa raz doma národným hrdinom. Ako kedysi, keď bol dvakrát koncoročnou svetovou jednotkou, vyhral US Open i Wimbledon a rozpaľoval vášne v Davisovom pohári. Lenže za posledných 14-15 mesiacov Hewitt strácal priazeň novinárov i fanúšikov. Klesal v rebríčku, prvenstvo v tejto sezóne už neobháji, za dva roky prepustil dvoch trénerov, vedie súdne pojednávanie s ATP Tour, mal problémy so správaním na dvorci a pokrikmi na rozhodcov, neobhájil Wimbledon, ba prehral v 1. kole.
Slávny ostal medzi Austrálčanmi iba v záchodoch, lebo jeho tvár sa usmieva z toaletných papierov Sorbent. Tejto firme neveľmi prekážali Hewittove prehry, veď vďaka jeho reklame sú jej kotúče najpredávanejšie v krajine. Po víkendovom melbournskom semifinále Austrália - Švajčiarsko 3:2 sa predá azda aj viac, lebo ako sám 22-ročný Adelaiďan povedal, ,,mnohým smrdelo, čo som hral, ale toto hádam každému zavrie ústa“.
Lleyton Hewitt otočil skóre dvojhry s wimbledonským víťazom Rogerom Federerom za stavu 5:7, 2:6 a 3:5. Po dvoch setoch už ani domáci kapitán John Fitzgerald nevedel, čo robiť a jeho zverenec po ustavičnej defenzíve, kŕčovitosti a znakoch beznádeje na lavičke len spustil ramená: ,,Nedá sa, nemôžem.“
Federer v piatkovej repríze finále z Londýna najskôr v troch setoch vyprášil Philippoussisa, potom 5 setov v neúspešnej štvorhre pomáhal svojmu kapitánovi Markovi Rossetovi. V závere zápasu s Hewittom vyzeral dosť vyčerpaný a po strate 3. setu s Hewittom si vzal prestávku, ktorá už nezastavila jeho pád. ,,Vedel som, že odohral veľa tenisu a cítil som, že budem čerstvejší,“ priznal Lleyton. ,,Celý tretí set som si premietal v duchu Cashov zápas vo finále Davis Cupu 1986 so Švédskom, keď prehrával 0:2 na sety a vyhral. Videl som tú pásku veľakrát a poznám všetky údery.“
Domáci kapitán Fitzgerald i kouč Wally Masur tvrdia, že roky nevideli v tímovej súťaži to, čo Hewitt vyviedol Federerovi. Švajčiar Marc Rosset dodal: ,,Na normálnom turnaji by nevyhral, ale takýto je Davisov pohár.“ Rosset ani nevie, ako pomohol súperovi, keď v piatok vyhlásil, že prejdú cez štvorhru, lebo Arthurs je v nej slabým článkom. Sám Rosset potom mlátil raketou, keď videl, ako jemu a Federerovi unikalo vedenie 2:1 na sety a Woodbridge s Arthursom oduševnene vybojovali bod. Rosset tridsiatnika Arthursa nemiestnou poznámkou úžasne motivoval, no svojich už nedokázal. Pôsobil prehnane sebavedome, a hoci na strane Federera stála tenisovejšia kvalita, v austrálskych dresoch bilo športovejšie srdce.
Horkokrvný Rosset, ktorý pre osobné nezhody nahradil na švajčiarskej lavičke bývalého spoluhráča českého pôvodu Jakuba Hlaseka, nedoplatil na neudržané nervy prvý raz. Austrália sa mu stala osudnou už roku 1996, keď po boku inej československej rodáčky Martiny Hingisovej nezvládol vo finále Hopmanovho pohára v Perthe proti Chorvátsku štyri mečbaly v 3. sete za stavu 5:4. Tresol raketou o stenu, ale zabudol, že ju drží v ruke a zranil sa natoľko, že nielen vzdali finále Ivaniševičovi a Majoliovej, ale nehral potom ani na Australian Open.
Prešťastný Hewitt sa po víťazstve nad Federerom cítil v siedmom nebi a povedal nám: ,,Najlepší zápas v živote. Radím ho nad víťazný Wimbledon i US Open. Takéto chvíle ma vedia vypumpovať. Splnil sa mi daviscupový sen. Aj ja som chcel doma dokázať niečo ako Cash pred sedemnástimi rokmi, a keď som premenil mečbal, túžil som, aby tá elektrizujúca atmosféra v hale pokračovala.“ Hewittovi tlieskala v Aréne Roda Lavera aj priateľka Kim Clijstersová a všetci sa tešia na záver novembra, keď v tej istej hale privíta Austrália vo finále antukové Španielsko. Už teraz cítiť vôňu trávy, ktorá v Melbourne Parku za dva mesiace narastie - na betóne.
ANDREJ BUČKO, Melbourne