
Stoiber si po Bavorsku začal znovu robiť chúťky na post kancelára. FOTO - REUTERS
Jednoznačným víťazom sa stal bavorský premiér a šéf CSU Edmund Stoiber. Je si toho vedomý: srší to aj z jeho neskromných vyhlásení o „senzačnom a epochálnom výsledku“.
Je jasné, že si upevnil svoje neotrasiteľné postavenie v Bavorsku: CSU má v krajinskom parlamente dvojtretinovú väčšinu a môže pretlačiť doslova všetko. Rovnako ako je jasné, že mu je Mníchov už dávno tesný a rád by svoju úspešnú politickú kariéru korunoval celonemeckým úspechom.
Napríklad kandidatúrou na nemeckého prezidenta, navrhujú niektorí jeho spolustraníci. A hoci je lepšia funkcia prezidenta v hrsti, než úrad kancelára na streche, zatiaľ si je ťažké predstaviť dynamického Stoibera v reprezentatívnej funkcii hlavy štátu.
Takmer presne pred rokom prehral bavorský premiér súboj o kreslo nemeckého kancelára so sociálnym demokratom Gerhardom Schröderom. Nikto nepochybuje, že mu chce tesnú a trpkú porážku oplatiť. Parlamentné voľby budú až o tri roky a to je v politike príliš veľa času. Jeho sebavedomé vyhlásenia o zodpovednosti sú však hodenou rukavicou. A Schröder to vie.
Stoiber si zrejme bude svoje postavenie upevňovať postupne. Prvé zmeny možno zaznamenáme v partnerstve CDU a CSU. Konzervatívny blok je síce zajedno v kritike reforiem nemeckej vlády, ale líši sa v názoroch na vlastné riešenie. Teraz sa bude chcieť Stoiber presadiť a profilovať CSU ako reformný motor opozície. Napokon ani sa netají tým, že chce „úspešný model Bavorska“ presadiť v celom Nemecku.
Veľký manévrovací priestor získa aj v druhej komore parlamentu (Bundesrat), kde majú zastúpenie spolkové krajiny. Medzi premiérmi deviatich krajín, kde vládne CDU/CSU, má najsilnejšie postavenie a to bude chcieť využiť.
Bundesrat spolurozhoduje o zásadných reformách v krajine a Schröder preto opozíciu, ktorá ho ovláda, potrebuje. CDU/CSU sa bude tváriť, že chce k potrebným zásadným zmenám prispieť, ale bude veľmi opatrná. Súhlasiť by znamenalo prevziať svoj diel zodpovednosti a to nie je v politike lacný špás.
Ruku v ruke so Stoiberovým úspechom ide Schröderova prehra. Ani jeho vlastní netajili, že krajinské voľby v Bavorsku vystavili hodnotenie spolkovej vláde. Dá sa preto očakávať, že v sociálnej demokracii (SPD) zosilnejú hlasy Schröderových kritikov a sebavedomejší budú aj koaliční Zelení. Tí v Bavorsku získali len pár percent navyše, ale opäť ťažili z nespokojnosti sociálnodemokratických voličov.
Keď pred rokom Stoiber prehral parlamentné voľby, dal staronovej vláde sociálnych demokratov a Zelených rok života. Varovanie sa síce nenaplnilo doslova, isté však je, že po nedeľňajších voľbách v Bavorsku sa bude kancelárovi Schröderovi spávať oveľa horšie.
Ako dopadli voľby
CSU 60,7%
SPD 19,6%
Zelení 7,7%