kej rezolúcie o Iraku, ktorý leží v Bezpečnostnej rade OSN.
S uspokojením mohol americký prezident včera zaregistrovať vyhlásenie Jacqua Chiraca, že Francúzsko nebude novú americkú rezolúciu k Iraku vetovať. Paríž však podporí iba takú rezolúciu, ktorá bude obsahovať časový plán prechodu suverenity na Iračanov a stanoví kľúčovú úlohu OSN v krajine. V rozhovore pre denník New York Times to pred návštevou USA povedal francúzsky prezident Jacques Chirac. Busha čaká asi hodinové stretnutie s francúzskym kolegom, rovnako aj nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom.
Americký prezident v rozhovore pre americkú televíznu spoločnosť včera povedal, že OSN by sa mohla podieľať aj na vzniku novej irackej ústavy a dohliadať na voľby. Posledné vyhlásenia ukázali, že spraviť kompromis sú ochotné obe strany.
Očakáva sa, že v prejave pred Valným zhromaždením Bush nasadí na presadenie rezolúcie o Iraku všetku diplomatickú presvedčivosť a podľa denníka The New York Times uplatní novú taktiku pozostávajúcu z nepriamych uznaní omylov a zlých kalkulácií v povojnovom Iraku. Podľa komentátorov má Bush nádej na úspech len vtedy, ak príde na zasadanie s potrebnou dávkou pokory.
Bush nedávno pripustil, že Irak nemal nič spoločné s útokmi proti cieľom v USA z 11. septembra 2001. Ešte donedávna však Bushova rétorika Irak voľne s terorizmom spájala. Bush musel tiež veľmi kľučkovať, aby odrážal otázky, prečo v Iraku neboli nájdené stovky ton zbraní hromadného ničenia.
Americkí spojenci tiež dobre nevedia, aké sú budúce zámery Washingtonu v Iraku. Na začiatku vojny Bush aj minister zahraničných vecí Colin Powell hovorili o rýchlom odovzdaní moci Iračanom. Teraz odmietajú oznámiť akýkoľvek časový rozvrh presunu moci, ktorý spolu s väčšou úlohou OSN v Iraku žiadajú Francúzi ako podmienku na zapojenie do pomoci zdevastovanej krajiny.
Podľa americkej tlače preto chce Bush v prejave dať najavo úprimnosť a možno trocha pokory. Preto bude hovoriť iným tónom ako pred rokom, keď usiloval o podporu pre útok, alebo ešte pred niekoľkými mesiacmi, keď označil OSN za bezvýznamnú organizáciu, pokiaľ automaticky neschváli rezolúciu posväcujúcu vojnu proti blízkovýchodným krajinám. (čtk, reuters, r)