Vo funkcii vystrieda lorda Georgea Robertsona, ktorého mandát vypršal v lete. Robertson bol ochotný zotrvať v úrade do konca roku, aby členské štáty mohli nájsť nástupcu. De Hoop Scheffer tak príde do úradu veľmi pravdepodobne od 1. januára.
Aliancia prežíva veľmi napäté obdobie, pretože sa transformuje, aby zodpovedala novým potrebám. „Mám radosť, že sme našli správneho človeka, ktorý zaistí, aby NATO zostalo najúspešnejšou obrannou alianciou na svete,“ uviedol George Robertson, ktorého Holanďan vo funkcii vystrieda.
Od Holanďana sa čaká, že bude zmierovať protichodné názory v aliancii, ktoré sa objavili pre Irak. Haag sa nepridal do proamerického tábora, teda medzi signatárov „listu ôsmich“ tento rok v januári, ani na obranu „iniciatívy štyroch“ (Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Luxembursko) a udržiaval solídne vzťahy so všetkými zúčastnenými krajinami. Holandsko v tichosti vyslalo do Iraku jednotky, ale udržiavalo aj tesné vzťahy s krajinami Beneluxu a s Nemeckom.
De Hoop Scheffer má 55 rokov, je kariérny diplomat a na politiku sa dal relatívne prednedávnom. Získal si rýchlo povesť triezveho a racionálneho ministra, ktorý sa drží zdravého rozumu. O šéfovi holandskej diplomacie sa začalo hovoriť na júnovom zasadaní ministrov zahraničných vecí NATO v Madride.
Robertson včera privítal vymenovanie svojho nástupcu, ktorý je podľa neho „dobre vybavený“ na tento úrad. Pripomenul, že v aliancii už pracoval a že ako minister zahraničia prekvapoval svojimi zrelými úsudkami a zvládaním problematiky.
Podľa diplomatického zdroja sa až v nedeľu podarilo odstrániť posledné prekážky na ceste na Holanďanovu nomináciu. K rozhodnutiu o de Hoopovom Schefferovom vymenovaní sa schyľovalo už minulý týždeň, zabrzdila ho však Kanada podporovaná Francúzskom. V posledných dňoch sa údajne hľadal spôsob, ako citlivo stiahnuť kandidatúru kanadského podpredsedu vlády Johna Manleya, ktorému sa nepodarilo získať podporu väčšiny európskych členov aliancie.
(čtk, reuters, mch)