Najväčšie poisťovne - Všeobecná zdravotná a Spoločná by sa mali spojiť, ani jednej sa to nepáčiBRATISLAVA - Spor dvoch najväčších zdravotných poisťovní, ktoré sa súdia o takmer 5 a pol miliardy korún, chce ministerstvo zdravotníctva vyriešiť tým, že ich spojí do jednej. „Splynutie Spoločnej zdravotnej poisťovne so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou umožní predísť problémom, ktoré môže spôsobiť transformácia zdravotných poisťovní na nový typ,“ píše sa v návrhu ministerstva.
Obe poisťovne sú zriadené zo zákona, parlament s nimi môže manipulovať zmenou zákonov. Od 1. januára by mal platiť nový zákon o zdravotných poisťovniach a všetky by sa mali zmeniť na akciové obchodné spoločnosti a fungovať pod dozorom Úradu pre dohľad.
Vedenie Spoločnej zdravotnej poisťovne s návrhom ministerstva nesúhlasí. „Neviem, čo ministerstvo zdravotníctva návrhom sleduje,“ povedal riaditeľ Peter Kvasnica. Dlh Spoločnej by sa tým podľa neho vôbec nevyriešil, len by prešiel z jednej poisťovne do druhej. Správna rada Spoločnej o návrhu vôbec nevedela. Poisťovňa podozrieva ministra Zajaca, že chce zrušiť rezortné nemocnice - vojenské a železničiarsku a nemocnicu ministerstva vnútra. Podľa Kvasnicu po zlúčení poisťovní bude zdravotná starostlivosť o príslušníkov ozbrojených zložiek problémom.
Všeobecná zdravotná poisťovňa má podobný názor. „Splynutie nevyrieši záväzky a pohľadávky, ktoré nám vznikli tým, že Spoločná neodvádzala na spoločný účet prerozdelenia,“ povedal hovorca všeobecnej Milan Velecký.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že návrh vznikol po dohode s ministrami financií, obrany a vnútra. „Rezorty neprejavili záujem zriaďovať podľa nového zákona rezortné poisťovne, súhlasia, aby ich zamestnancov poisťovala Všeobecná zdravotná. Za dlhy oboch poisťovní ručí štát, a technicky je jednoduchšie oddlžiť jednu poisťovňu ako dve, ktoré sa navyše sporia,“ povedala hovorkyňa Alexandra Novotná.
Zajac tiež nesúhlasí s tým, aby policajti, vojaci, železničiari a ďalšie povolania mali zo solidárneho balíka nárok na najlepšiu starostlivosť, pretože to odporuje ústave. Na lepšiu starostlivosť by im mal priplatiť zamestnávateľ.
Zatiaľ by sa pre pacientov oboch poisťovní nemalo nič zmeniť. Návrh sa do parlamentu nedostane zrejme skôr ako v novembri.
Ostatné tri zdravotné poisťovne - Apollo, Sideria-Istota a Vzájomná životná poisťovňa - nie sú zriadené zákonom, štát nemá na ich fungovanie taký priamy dosah.
(mar, sita)