"Mnohí sa domnievajú, že keď dokážu hovoriť v zmysle "dohovoriť sa hovorenou rečou", môžu bez rizika hovoriť aj na verejnosti," píše Špačková a upozorňuje, že mnohým z nás chýbajú rečnícke zručnosti získané vzdelaním a praxou a dokonca nemáme v sebe ani dostatok vnútorného náboja, ktorý by nám dopomohol k úspechu.
Možno aj vy patríte k tým, ktorí cítia, že je umenie hovoriť tak, aby ostatní počúvali a aby pochopili skutočne to, čo im chcete povedať. Preto nedajte na tých, ktorí vás prehovárajú, aby ste bez prípravy prehovorili k početnému publiku a siahnite radšej napríklad po tejto knižke. Dozviete sa z nej ako presvedčivo prehovoriť pred poslucháčmi, ako si pripraviť pôsobivú prezentáciu, ako zvládnuť trému, ako pôsobiť sebaisto a kompetentne aj ako ovplyvniť poslucháčov rečou svojho tela. Poradí vám ako si máte trénovať hlas a výslovnosť, ako si udržať pozornosť poslucháčov aj ako reagovať na ich otázky.
Obsahuje aj cenné kapitolky, ktoré vás upozornia na zákernosti „zaručene osvedčených receptov“ na zvládnutie trémy (Predstavuj si poslucháčov nahých, ako sedia na záchode, alebo Daj si panáka!, Napíš si to a jednoducho pripravený text prečítaj), ktoré by vám mohli dať s dobrým úmyslom priatelia, ktorí majú v čerstvej pamäti hrôzu svojho verejného vystúpenia.
Pretože – upozorňuje Alena Špačková – profesor chicagskej univerzity Albert Mehrabian vypočítal, že účinok vyslaného posolstva záleží z 55% na signáloch reči tela, z 38% na farbe a melódii hlasu a len zo 7% na obsahu toho, čo hovoríme.
Autor: gal