
Pohľad na displej ukazuje straty kľúčového indexu Hongkonskej burzy. V stredu prišiel o 923 bodov alebo 8,87 percenta, čo je najväčší denný prepad od rokov 1997–98. Ázijská finančná kríza je odozvou investorského šoku po celom svete, ktorý vyvolal útok na hlavný trhu v New Yorku. FOTO – REUTERS
Grafy, ktoré na monitoroch ukazujú bankárom a dílerom vývoj cien ropy, zlata, kurz dolára či Dow Jones, pripomínali v utorok krivky silného zemetrasenia. „Krátko popoludní stredoeurópskeho času sa monitory zbláznili. Bez akéhokoľvek varovania sa grafy vyšvihli do nevídaných výšin, alebo úplne prepadli. Až keď som prepol na spravodajstvo, zistil som prečo,“ opisuje reakciu finančného sveta na udalosti v Amerike jeden z dílerov.
Takmer súčasne sa z monitorov vytratili linky na niektoré banky. „Naša korešpondenčná banka z Ameriky zmizla. Na jej mieste monitor ukazoval OFF,“ hovorí iný díler.
Keď chaos pominul, nasledovala ľútosť. Pražská burza spustila obchodný deň s dvojhodinovým oneskorením – minútou ticha. Na trhoch s akciami aj peniazmi sa zastavili všetky špekulácie. Jeden z dílerov neskrýval obdiv: „Finančný svet využil prvýkrát svoj globálny rozmer na niečo iné ako biznis. Ukázal solidaritu.“
Tá mala skutočne globálny rozmer. Keď americký Fed poprosil Európu a Áziu o obmedzenie obchodov s dolárom, prepad americkej meny sa zastavil a zvrátil. Európska centrálna banka neváhala dodať trhu peniaze o jedno percento lacnejšie, než bola trhová cena, aby predišla prípadným problémom bánk.
Už dnes sa má skutočné obchodovanie obnoviť. „Tým dáme najavo silu svetového finančného systému. Nezastavia ho teroristi, ani veľké burzové straty,“ dodal obchodník. (jj)