„Peres žil niekedy v minulom storočí, teda asi. Čojaviem. A on stále žije?“ smeje sa tínedžerka Miri. Sedí v kaviarni v telavivskom obchodnom dome a pozerá sa na obrovskú obrazovku. Rýchlosťou 21. storočia sa tam striedajú avíza na zlacnené tričká a konzervy s piskľavým hlasom Justina Timberlikea.
Jej mama Dinah Šimona Peresa, ktorého dnešné osemdesiatiny prišla osláviť súčasná aj minulá medzinárodná politická elita, a kde nechýba ani slovenský prezident Rudolf Schuster (Peresa obdaroval plastikou holubice mieru), pozná. „Nám jemenským Židom vlády, v ktorých bol, dosť pomohli. Aj keď sám smeruje skôr k európskym Židom a rád sa robil pekným pred svetom,“ hovorí Dinah. Veľkolepé oslavy Peresových narodenín, pre ktoré je Tel Aviv zapchatý kolónami drahých pancierových áut, považuje za provokáciu. „My už siahame na posledné úspory a oni oslavujú. Čo oslavujú? Že sme na tom horšie ako pred desiatimi rokmi, že nás viac zabíjajú?“
K antioslave Peresových narodenín, ktorú zvolala ultrapravica, sa však nepridá: „Sú to šialení fanatici.“
Jej názory sa podľa doktoranda sociológie na univerzite v Haife Erana Herskowitza zhodujú s pocitmi „obyčajných“ Izraelčanov z nižších a stredných vrstiev. Teda tých, čo najviac pociťujú dôsledky druhej intifády. Prišla po tom, čo zlyhal mier, ktorý s Arafatom dohodol aj Šimon Peres. „Bežných Izraelčanov najviac ohrozujú škrty v sociálnej oblasti vyvolané intifádou, najviac ich umiera na uliciach, lebo sa vozia mestskou dopravou a chodia do lacných menej chránených podnikov a ich deti poctivo vstupujú do armády. Na rozdiel od ľavicovej akademickej elity si myslia, že chránia vlasť a nehrajú sa na rebelantov,“ hovorí Herskowitz.
Jeho rodina aj on sám paradoxne patria k elite. Keď má hovoriť o Peresovi súkromne, nie ako vážny vedec, neskrýva rešpekt. „Bol a stále je to politik svetového formátu. Jeho na rozdiel od Šarona, nikto nespochybňuje, aj keď jeho minulosť je rovnako pestrá ako premiérova. Politika sa však robí doma a tu už nikto nechce počuť o ústupkoch a odpúšťaní, hlavne ak Palestínčania uznávajú len Arafata,“ vysvetľuje. Peres je podľa neho izraelský Gorbačov, teda politik, ktorého majú radšej vonku ako doma.
Možno aj preto Peresove narodeniny viac zaujímajú svetové médiá ako domáce. Tie menej seriózne si nenechali ujsť pikantnú zhodu náhod. Medzi Peresovými gratulantmi by mal byť aj bývalý americký prezident Bill Clinton. Prednedávnom do Izraela prišla aj ďalšia gratulantka - Monika Lewinská. Svojim rodičom prišla zablahoželať k Novému roku, ktorý Židia oslávia už o niekoľko dní.
JANA MIKUŠOVÁ, Tel Aviv