„V noci ju operovali a podľa posledných informácií je jej stav stabilizovaný, ale vážny,“ povedal včera hovorca americko-britskej koalície. Dodal tiež, že politička „je pod stálym dohľadom“.
Hašímiovú postrelili do brucha v blízkosti jej domu. Okamžite ju s vážnymi zraneniami previezli do nemocnice, kde sa podrobila operácii. Následne ju v sprievode amerických obrnených vozidiel previezli na neznáme miesto, pravdepodobne do americkej vojenskej nemocnice na bagdadskom letisku, kde prebehla ďalšia operácia.
K útoku na Hašímiovú, pri ktorom sa zranili aj štyria osobní strážcovia, došlo len niekoľko hodín pred jej odletom do New Yorku, kde sa mala spolu s ďalšími členmi irackej delegácie zúčastniť na zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Jeho motív zostáva neznámy, niektorí pozorovatelia ho však spájajú s jej minulosťou. Hašímiová je totiž jediným predstaviteľom režimu Saddáma Husajna, ktorého vymenovali do dočasnej rady. Predtým pôsobila ako kariérna diplomatka na ministerstve zahraničných vecí a zúčastňovala sa na mnohých zahraničných cestách, ktorých cieľom bolo získanie medzinárodnej podpory pre Saddámov režim.
Útok na členku vládnej rady odsúdil americký civilný správca Iraku Paul Bremer, ako aj predseda rady Ahmad Šalábí. Ten vo vyhlásení zverejnenom v Bagdade uviedol, že Hašímiová sa už niekoľkokrát stala terčom rôznych vyhrážok. „Ona sa napriek všetkému rozhodla pokračovať v plnení svojej vlasteneckej povinnosti - vybudovať slobodný, demokratický a prosperujúci Irak,“ zdôraznil Šalábí.
Ostreľovaniu sa cez víkend nevyhli ani spojeneckí vojaci. Dvaja Američania zomreli a 13 sa zranilo pri útoku na väzenský komplex nachádzajúci sa západne od Bagdadu. Saddámov režim na tomto mieste zadržiaval najsilnejších odporcov, koaliční vojaci tu v súčasnosti väznia vojenských zajatcov, ako aj bežných zločincov.
V meste Ramadí zomrel krátko predtým ďalší americký vojak, keď jeho vozidlo nabehlo na nastraženú bombu. (mm, čtk)