
Nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac sa v Berlíne zvítali veľmi srdečne. Stretnutie s britským premiérom Blairom bolo podľa očitých svedkov v prípade oboch politikov oveľa chladnejšie. FOTO - ČTK/AP
k Iraku naďalej pretrvávajú nezhody.
Najväčším problémom zostáva hlavne tempo, ktorým sa má správa Iraku vracať do irackých rúk. „Naše názory sa v tomto okamihu nie celkom zhodujú,“ vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii Chirac. Problémy pripustil aj Blair, ktorý zdôraznil, že verí, že „tieto rozdiely, nech sú už akékoľvek, môžu byť a budú vyriešené“.
Na rozdiel od Británie sú Nemecko a Francúzsko za rýchly presun suverenity na iracký ľud. Francúzsky prezident spresnil, že by sa tak malo stať približne do mesiaca. To pripustil aj Schröder, podľa ktorého je nevyhnutné, aby zodpovednosť za dianie vo svojej krajine čo najskôr prebrali samotní Iračania. Tony Blair však takéto riešenie odmieta.
„Všetci si želajú stabilný Irak,“ povedal pred novinármi. „Všetci chceme, aby Irak uskutočnil prechod k demokratickej vláde tak rýchlo, ako je to možné,“ dodal. O konkrétnych termínoch však hovoriť nechcel.
Porozumenie medzi Londýnom, Berlínom a Parížom však panuje v súvislosti s posilnením úlohy OSN. „Všetci si želáme a vieme, že OSN musí hrať v celej oblasti kľúčovú úlohu,“ povedal Blair. Tiež Chirac hovoril o „omnoho väčšej“ úlohe svetovej organizácie v Iraku.
Spoločný postoj zaujala trojica aj k európskej ústave. Schröder na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že všetky tri krajiny sú za to, aby rímska medzivládna konferencia o ústave EÚ, ktorá sa začne na budúci mesiac, dosiahla politický výsledok do konca roka, aj keď „o jednotlivých bodoch ústavy je už možné hovoriť“.
„Kto však bude predkladať návrhy zmien, nesie tiež zodpovednosť za dosiahnutie alternatívneho konsenzu,“ zdôraznil kancelár. Podľa jeho slov sa trojka zhodla aj na tom, že ústava by sa mala formálne prijať v období medzi 1. májom 2004, keď do EÚ vstúpi desať kandidátskych krajín, a voľbami do Európskeho parlamentu stanovenými na 13. júna.
(čtk, mm)