
Civilisti vedú v počtoch obetí čečenského konfliktu. Mŕtvi miestni obyvatelia na fotografii zahynuli pri samovražednom atentáte v máji tohto roku. FOTO - TASR/AP
hroby sa dajú dobre rozoznať. Hlina na nich je ešte čerstvá. Takto vysvetlil novinárom systém počítania obetí medzi čečenskými povstalcami bývalý veliteľ Severokaukazského vojenského okruhu, generál-plukovník Gennadij Trošev.
Zlé správy oslabujú bojovníka
Koľko ľudí vlastne zomrelo v rusko-čečenských vojnách od chvíle, keď 11. decembra 1994 prekročili ruské tanky čečenskú hranicu? Sčítaním mŕtvych sa zaoberá množstvo vládnych aj mimovládnych organizácií. Od Generálneho štábu ruských ozbrojených síl, cez Federálnu službu bezpečnosti, Komisiu pre vojnových zajatcov, internovaných a nezvestných pri prezidentovi RF, Laboratórium kriminalistickej expertízy až po mimovládne organizácie ako Matky vojakov. Pokusy zostaviť objektívny obraz však narážajú na dezinformácie a chaos.
Z vojenského hľadiska je pochopiteľné, že vlastné straty sa zámerne znižujú. Priveľký počet mŕtvych vo vlastných radoch demoralizuje ostatných vojakov a negatívne ovplyvňuje verejnú mienku. S civilistami je to podobné. Veľký počet obetí svedčí o negramotnosti vedenia vojny a vzbudzuje nevôľu svetovej verejnosti. Okrem toho, pri leteckom kobercovom bombardovaní, ktoré v polovici 90. rokov Rusi praktizovali, sa mŕtvoly nielen zle počítali, ale aj hľadali.
Nezničiteľní partizáni
Asi najkomplexnejší prehľad o vojnových stratách sa pokúsil vytvoriť jeden z najväčších odborníkov na čečenskú vojnu v Rusku Vjačeslav Izmajlov, vojenský komentátor novín Novaja gazeta. Aj jeho výpočty sú však len približné. Najväčšia neznáma je počet zabitých rebelov. Ako je možné, že už toľko rokov bojuje na čečenskej strane od 3- do 6-tisíc mužov? Veď každý deň ich údajne niekoľko zastrelia.
Omnoho viac údajov je známych o zabitých ruských vojakoch. Problémom oficiálnych zvodiek však je, že zatajujú tých, čo nezomreli na mieste bojov, ale podľahli zraneniam neskôr. K tomu treba pripočítať vojakov, čo sú už roky nezvestní. Podľa odhadov od roku 1994 do roku 2003 zomrelo v Čečensku 12-tisíc príslušníkov ruských vojakov.
Civilisti vedú
Najviac strát zo všetkých zúčastnených strán však utrpelo civilné obyvateľstvo, ktoré nechce byť zúčastnenou stranou. Štátny štatistický úrad RF udáva, že počas prvej vojny v rokoch 1994 - 1996 zahynulo 30- až 40- tisíc civilistov, počas druhej trvajúcej od roku 1999 doteraz 10- až 20-tisíc. K tomu je nutné pridať 3000 nezvestných. Za obeť násilia a politickej ignorancie teda za 9 rokov padlo podľa odhadov 75-tisíc ľudí.
PETRA PROCHÁZKOVÁ, Agentúra Epicentrum