Pozor na kreditné karty a pozor na Vianoce. Takto vystríhajú britských spotrebiteľov organizácie, ktoré radia, ako sa dostať z dlhov. Tamojšie domácnosti sú dnes zadlžené ako nikdy predtým. Nezabezpečený dlh bankám a finančným inštitúciám predstavuje 140 miliárd ročne, teda 2300 libier na osobu, čo je v prepočte asi 138-tisíc korún.
Ochota žiť na dlh stála v Británii a aj v ďalších bohatých štátoch Európy na relatívne prosperujúcej ekonomike. Lenže odborníci dnes varujú, že zlaté časy nízkych úrokov pominú, pribudne nezamestnaných a klesnú reálne príjmy. To všetko sú zlé správy pre dlžníkov.
Vo Francúzsku, kde priemerná domácnosť použije z príjmu 56 percent na splátky, už myslia na prevenciu. Aby sa nezvyšoval počet neplatiacich dlžníkov, navrhujú posilniť národný register dlžníkov.
V Belgicku stavili na čo najlepšie informácie. Predtým, ako si Belgičan vezme úver, môže si vypočítať, koľko skutočne preplatí, na stránke profesionálneho združenia veriteľov. Banky nemôžu v reklame používať návnady ako „pôžička zadarmo“ a musia zverejniť informáciu o skutočných nákladoch pôžičky. Všetky preventívne prvky obsahuje zákon, ktorý Brusel prijal v reakcii na sedempercentný rast nesplácaných úverov v rokoch 2000 až 2002.
Nebezpečne vysoká začína byť zadlženosť už aj v postkomunistických krajinách. Bank Austria predpovedá, že bankový trh bude v transformujúcich sa ekonomikách ďalej rásť. Potenciál vidí najmä v objeme poskytnutých úverov.
Dobrým dôkazom je Česko. Dlhy českých domácností stúpli za posledné dva roky o viac ako o polovicu. Od začiatku 90. rokov vzrástli úvery domácností šesťnásobne a priemerná domácnosť dnes dlhuje 44-tisís českých korún. Na to, že riziko nesplácania rastie, upozornila Česká centrálna banka aj Medzinárodný menový fond. Zatiaľ sú však domácnosti oveľa dôslednejším dlžníkom než napríklad podniky. Nesplácajú približne každý 17 úver, pričom v celej ekonomike sa nespláca každý siedmy. (čtk, jj)