
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Opatrnosť slovenských domácností pri úvahách o úvere ešte zvyšuje fakt, že v prípade neplatenia môže prísť dlžník aj o svoj majetok. Banky majú totiž možnosť vymáhať svoje pohľadávky aj exekúciou. To je však krajné riešenie, banky najprv na nesplácanie upozorňujú upomienkou. Tá obsahuje nielen výzvu na zaplatenie, ale vyrubuje aj sankčné poplatky. Ak ju dlžník ignoruje, nasleduje ďalšia upomienka, ktorá už upovedomuje aj ručiteľa o nesplácaní záväzkov.
Ďalším je predžalobné oznámenie. Súčasne je vyzývaný zamestnávateľ, aby umožnil zrážky zo mzdy v prospech banky. Ak toto zamestnávateľ odmietne, je povinný uhrádzať záväzky on. Záverečnou fázou je súdne vymáhanie. Takémuto koncu sa však snažia banky predísť už pri poskytovaní úveru. „Percento neplatičov je veľmi nízke, pretože posudzovanie poskytovania úverov je veľmi prísne už na začiatku,“ opisuje svoje skúsenosti Lýdia Koňárová z Ľudovej banky. Prácu bankám by mal ešte uľahčiť pripravovaný register úverových dlžníkov. Na databáze dlžníkov sa majú podieľať najväčšie slovenské banky. Fungovať bude na komerčnej báze.
V prípade hypoték tiež nemajú banky negatívne skúsenosti. „Zatiaľ sa nestalo, že by sme museli siahnuť na založenú nehnuteľnosť,“ povedala pre ČTK hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.
(tc)